Jak bronić Polskę przed atakiem wroga?
Członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przygotują nową strategię, której głównym założeniem będzie wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. Rada zbierze się po raz pierwszy w nowym składzie po powołaniu rządu premier Ewy Kopacz. Udział w niej weźmie prezydent Bronisław Komorowski.
2014-10-21, 20:51
Posłuchaj
Członkowie Rady zapoznają się z założeniami "przygotowywanej Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej oraz Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP" a także porozmawiają o wywiadzie, który były szef polskiej dyplomacji udzielił amerykańskiej gazecie „Politico”.
Gość PR24 Wojciech Łuczak, redaktor naczelny miesięcznika „Raport” przyznał, że wypowiedzi Radosława Sikorskiego były dla niego ogromnym zaskoczeniem. – Pewne informacje dotyczące kwestii obrony danego kraju powinny być prywatne. Dziwię się, że marszałek Sejmu zapomniał o tym, że w świecie anglosaskim nie istnieje taka instytucja jak autoryzacja. Sam przecież wielokrotnie uprawiał zawód dziennikarza – podkreślił Wojciech Łuczak.
- Jeśli dobrze przyjrzymy się polityce, która prowadzi Władimir Putin i jego chęć oraz dążenia do odbudowy imperium to jego słowa o rozbiorze Ukrainy nie powinny nikogo dziwić. Dlatego nie jestem zszokowany ani specjalnie zaskoczony tym, co mógł powiedzieć o tym kraju prezydent Rosji – dodał Gość PR24.
REKLAMA
Jacek Bartosiak analityk z Fundacji Narodowe Centrum Studiów Strategicznych dodał, że słowa, które wypowiedział Radosław Sikorski odnośnie rozbioru Ukrainy mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i stabilność granic oraz interesy w naszym regionie.
- Każda taka wypowiedź podkreśla to, jak bardzo kłopotliwe jest bezpieczeństwo danego kraju. Wypowiadanie takich słów stanowi elementy układu sił. Zatem zamierzone lub nie jest to bacznie obserwowane zarówno w Moskwie jak i w Waszyngtonie czy w Kijowie. Będzie miało to z pewnością konsekwencje dla postrzegania polskich interesów – zaznaczył Jacek Bartosiak.
Nowe scenariusze bezpieczeństwa
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy dokument dotyczący bezpieczeństwa i obronności państwa. Poprzedni dokument pochodzi z 2007 roku. We wrześniu w ramach posiedzenia RBN członkowie Rady wyrazili pełną akceptację dla zwiększenia wydatków obronnych od 2016 r. do 2 procent PKB.
- Ten dokument jest publiczny i kierowany do wszystkich szczebli administracji dlatego tym bardziej nie może on być wizjonerski ani zbyt nowoczesny. Elity polityczne państwa dobie fundamentalnych zmian otoczenia geopolitycznego Polski powinny szczególnie dbać o jej bezpieczeństwo. Nie ma takiego kierunku, który byłby dla nas bez znaczenia – dodał Jacek Bartosiak.
REKLAMA
Wojciech Łuczak podkreślił, że dobro państwa jest najważniejsze. – Sprawa bezpieczeństwa państwa, w tej chwili, powinna być naczelnym interesem całości naszych poczynań – podsumował Gość PR24.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA