Prezes KGHM: zaangażowanie w projekty pozwoli zatrzymać rosnące koszty energii
Zaangażowanie KGHM Polska Miedź w projekty energetyczne w długim terminie pozwoli zatrzymać rosnące koszty energii elektrycznej, to zaś spowoduje ograniczenie kosztów wytwarzania miedzi - podkreślił prezes holdingu Herbert Wirth.
2014-11-04, 12:16
Jak dodał, przemysł metali nieżelaznych zużywa bardzo dużo energii elektrycznej. - Jesteśmy drugim największym odbiorcą energii elektrycznej w kraju. Wzrost kosztów energii rzutuje na koszty wytwarzania miedzi - zaznaczył Wirth.
Własne źródła wytwórcze energii elektrycznej
Bezpieczeństwo energetyczne spółkom wydobywczym i przetwórczym należącym do miedziowego holdingu mają gwarantować m.in. własne źródła wytwórcze energii elektrycznej. Ostatnia tego typu inwestycja to dwa bloki gazowo-parowe działające w Polkowicach i Głogowie. Siłownie wytwarzają z gazu pochodzącego z krajowych złóż energię elektryczną i cieplną. Dzięki tym inwestycjom KGHM zapewni sobie 25 proc. zapotrzebowania na energię. "To niezwykle istotne zabezpieczenie przed ewentualnym blackoutem, w dłuższym terminie pozwoli też zatrzymać ewentualny wzrost cen energii" - podkreślił.
KGHM uruchomił bloki gazowo-parowe w Polkowicach i Głogowie >>>
Wymieniając inne duże projekty energetyczne, w które angażuje się KGHM, wskazał plany budowy bloku gazowego w Elektrowni Blachownia. - To projekt, który chcemy realizować z Tauronem. Został on zamrożony do roku 2016 r. - mówił Wirth.
Kolejnym z projektów energetyczny, w które chce się angażować KGHM, to odnawialne źródła energii. - Jestem zwolennikiem fotowoltaiki i tę działkę chcemy rozwijać w kopalni w Chile - podsumował Wirth.
PAP, awi
REKLAMA