Zabraknie dorsza? KE pozwala na zbyt duże połowy, mimo zalecanych limitów
Pod koniec października Komisja Europejska opublikowała propozycje limitów połowowych na 2015 rok wyznaczające dozwolone wielkości połowów prowadzonych przez unijnych rybaków na oceanie Atlantyckim i wodach przylegających. Niektóre proponowane limity są zgodne z zaleceniami naukowców, w znacznej części jednak zalecenia te nie zostały uwzględnione. Ekolodzy biją więc na alarm.
2014-11-06, 10:43
Posłuchaj
Wydawało by się, że morza i oceany są tak ogromne, a ich zasoby są niewyczerpane. Prawda jest jednak inna. Ryb mamy coraz mniej. - W czerwcu 2014 roku Komisja Europejska opublikowała raport, w którym stwierdza, że jeśli chodzi o Atlantyk Północno – wschodni przełowionych jest aż 41 proc. stad ryb – mówi Justyna Niewolewska doradca do spraw rybołówstwa organizacji The Pew Charitable Trusts Europejski Program Morskiego.
Zbyt duże połowy
Problem zbyt dużych połowów nie dotyczy tylko odległych dalekich lądów, ale głównie Europy. - Czynniki, które powodują taką sytuację są bardzo złożone. Jednym z nich jest nadmierna moc połowowa. Chodzi o to, że kutry rybackie są tak duże i tak dobrze wyposażone technologicznie, że są w stanie wyłowić więcej niż jest dostępnych zasobów – uważa gość. - Doprowadza to do sytuacji, że zasoby przestają się same odradzać – dodaje.
Mamy czas do 2020 roku
- Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje nowa zreformowana już wspólna polityka rybołówstwa, która jasno określa konkretny cel jakim jest zlikwidowanie problemu przełowienia do 2015 roku tam gdzie to możliwe, a najpóźniej do 2020 roku dla pozostałych stad. Wydawało by się, że teraz zgodnie z tym celem Komisja Europejska powinna ustanawiać limity połowowe – wyjaśnia.
Tymczasem limity nie zgadzają się z zaleceniami
Limity połowów dla Bałtyku zostały ustalone już w październiku. - Niestety w przypadku 5 stad na 10 decyzją rady przekroczono wartości rekomendowane przez naukowców. Ucierpieć mogą stada dorsza ważne dla nas gospodarczo - wyjasnia ekspertka.
REKLAMA
Przed ministrami kolejne decyzje
W przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja w sprawie stad głębinowych. Miesiąc później będzie miała miejsce rada ministrów odnośnie limitów połowowych dla największego akwenu Atlantyku. - Tu chcielibyśmy zaapelować o rozsadek, aby respektować opinie naukowe – mówi gość.
Aż 40% europejskich stad ryb poławianych w północnym Atlantyku i blisko 90% stad eksploatowanych w Morzu Śródziemnym znajduje się poniżej stabilnego poziomu.
Hanna Uszyńska, abo
REKLAMA