Powstał Sekretariat 16 państw Europy i Chin ds. inwestycji

Europa Środkowo-Wschodnia jest zainteresowana chińskimi inwestycjami. W tym celu powołano Stały Sekretariat 16 krajów naszego regionu i Chin. W środę odbyło się posiedzenie inauguracyjne.

2014-11-19, 16:24

Powstał Sekretariat 16 państw Europy i Chin ds. inwestycji
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji prasowej zorganizowanej,z okazji utworzenia w Warszawie stałego Sekretariatu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ds. inwestycji. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman o utworzeniu w Warszawie stałego Sekretariatu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin ds. inwestycji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sekretariat 16+1 rozpoczął działalność w środę na mocy wspólnej decyzji przedstawicieli narodowych agencji inwestycji zagranicznych 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej, a także ich chińskiego odpowiednika. Inauguracja miała miejsce w Sejmie podczas seminarium gospodarczego, w którym udział wzięli także przedstawiciele firm zainteresowanych inwestowaniem w Chinach oraz kapitału chińskiego inwestującego w Europie. Uczestnikiem tego spotkania ze strony polskiej był także wicepremier Janusz Piechociński (PSL).

Chińscy biznesmeni szukają inwestycyjnych okazji w Polsce >>>
- Rozmawialiśmy nie tylko o tym, co możemy zrobić przez kapitał chiński w Europie, ale także o tym, jak wiązać kapitały narodowe z kapitałem chińskim do działania na rynku trzecim - powiedział dziennikarzom po uroczystościach Piechociński. Podkreślił, że przedstawiciele państw Europy Środkowo-Wschodniej pomimo niepewności związanej z sytuacją na Ukrainie i sankcjami wobec Rosji podnosili w rozmowach z przedstawicielami Chin potrzebę zwiększenia wymiany handlowej oraz "reaktywowania jedwabnego szlaku - rozwinięcia połączeń kolejowych i drogowych przez Rosję, Ukrainę, Białoruś, Kazachstan do Chin. - Chcemy wykorzystać w tym zakresie doświadczenia i możliwości chińskie dotyczące infrastruktury logistyki i spedycji - zaznaczył wicepremier. Dodał też, że cały rynek azjatycki może być osiągalny poprzez rynek chiński, co jest bardzo atrakcyjne dla tych obszarów naszej gospodarki, które są "dotknięte wojnami handlowymi na osi wschód-zachód".

Wymiana informacji na temat możliwości inwestycyjnych

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman powiedział, że instytucja ta będzie miała swoją siedzibę w Warszawie. Będzie się zajmowała przede wszystkim wymianą informacji na temat możliwości inwestycyjnych, stałymi szkoleniami i seminariami, organizacją konferencji z udziałem potencjalnych inwestorów, a także wydawaniem specjalistycznego pisma.
Polska jest największym krajem biorącym udział w tej inicjatywie. Decyzja w sprawie powołania Sekretariatu zapadła jesienią ubiegłego roku w Bukareszcie.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej