Papież odwiedza Turcję
Papież Franciszek przebywa z wizytą w Turcji. W ocenie ekspertów podróż apostolska będzie miała wymiar międzyreligijny i ekumeniczny. Jednak z racji położenia geograficznego i bliskości konfliktu syryjskiego nieuniknione będą także mocne akcenty polityczne.
2014-11-27, 21:19
Posłuchaj
Najpierw wizyta w instytucjach europejskich w Strasburgu, teraz podróż na obrzeża Europy. Papież Franciszek udaje się do Turcji, która odgrywa kluczową rolę religijną i polityczną na granicy z Bliskim Wschodem. Dr hab. Agata Nalborczyk jest przekonana, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed papieżem będą relacje islamsko-chrześcijańskie.
– Relacje islamsko-chrześcijańskie są bardzo ważnym tematem. Turcja jest w większości krajem muzułmańskim i niewielu jest tam katolików. W papieskiej wizycie chodzi o pokazanie, że wyznawcy islamu i chrześcijaństwa mogą żyć ze sobą bez wrogości – oceniła w PR24 specjalistka z Zakładu Islamu Europejskiego UW.
Krzysztof Gołębiowski zwrócił uwagę, że obok dialogu islamsko-chrześcijańskiego istotnym elementem papieskich wizyt w Turcji jest spotkanie z prawosławnym patriarchą Konstantynopola.
REKLAMA
– Stambuł jest siedzibą duchowego przywódcy całego prawosławia i każda wizyta papieska w Turcji stanowi przede wszystkim spotkanie z patriarchatem. Natomiast nie jestem optymistycznie nastawiony do dialogu z islamem, ponieważ uważam, że współczesny islam jest mało tolerancyjny – wskazywał redaktor Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Wiara chrześcijańska w Turcji
Turecka konstytucja gwarantuje wolność wyznania, ale prawa mniejszości religijnych są coraz bardziej ograniczane. Tureckie wspólnoty katolickie mają wiele problemów, ale zdaniem Krzysztofa Gołębiowskiego sformułowanie, że Franciszek jedzie o nie walczyć jest zbyt mocne.
– Papież ma świadomość wszystkich ograniczeń, ale problem dotyczy granic możliwości upominania się o prawa mniejszości katolickiej, czy nie będzie to już ingerencja w sprawy wewnątrzpaństwowe. To już jest kwestia ustawodawstwa tureckiego – powiedział Gość PR24.
REKLAMA
Coraz powszechniejsze jest przekonanie o postępującej islamizacji Turcji. Władze kraju, zarówno świeckie, jak i religijne, mówią, że każdy Turek powinien być muzułmaninem. Specjalistka z Zakładu Islamu Europejskiego UW twierdzi, że zmiany w tureckim społeczeństwie są zależne od kierunku obranego przez ekipę rządzącą.
– Przykład idzie z góry, ale nie każdemu taka islamizacja odpowiada. Wyrazem tego niezadowolenia były protesty świeckiej części Turków w parku Gezi, którzy sprzeciwiali się islamizacji – mówiła dr hab. Agata Nalborczyk.
Pomost między wyznaniami
Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych zaznaczył, że Turcy mają nadzieję na poprawę relacji między chrześcijanami a muzułmanami.
REKLAMA
– Wizyta papieża Franciszka ma symboliczny wymiar. Podróż rozpoczyna się w piątek czyli w dzień święty muzułmanów a kończy w niedzielę. To może być odebrane jako pomost między tymi wyznaniami – podkreślił Gość PR24.
Pozycja Turcji
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan często podkreśla, że Turcja jest liderem i obrońcą świata muzułmańskiego. Arabia Saudyjska jest jednym z tych państw, które chciałyby zająć pozycję Turcji.
- Najważniejszą pozycję w świecie muzułmańskim Turcja zajmowała na początku Arabskiej Wiosny. Turcja popełniła wiele błędów w polityce zagranicznej m.in. odnośnie Egiptu czy Syrii. Dlatego jej sytuacja nie jest już tak bardzo korzystna – powiedział Karol Wasilewski.
PR24/GM
REKLAMA
Polecane
REKLAMA