PROW: dzięki dofinansowaniu już są nowe targowiska i wodociągi, a będą drogi lokalne i Internet
Wsparcie finansowe z PROW-u pozwoliło na realizację takich przedsięwzięć jak unowocześnianie i budowa targowisk, zwiększanie dostępności do szerokopasmowego Internetu, polepszanie zaopatrzenia wsi w wodę, rozbudowa kanalizacji, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
2014-12-02, 12:00
Posłuchaj
Realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007‒2013 znacząco wpłynęła na poprawę warunków życia i rozwój działalności gospodarczej na wsi. Umożliwiła bowiem rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej, określanej też często mianem infrastruktury cywilizacyjnej.
Inwestycje gminne: przydomowe oczyszczalnie ścieków
Pomoc pochodziła z działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. Skorzystała z niej m.in. gmina Przesmyki, w pow. siedleckim na Mazowszu, pozyskując środki na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, wyjaśnia wójt Andrzej Skolimowski.
‒ Podzieliliśmy ten program na cztery etapy i właśnie pozyskaliśmy środki na ostatni etap IV, tj. 130 szt. oczyszczalni.
Jak podkreśla Bartosz Szymański, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ‒ prawie cała pula środków przeznaczonych na wsparcie w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki ludności wiejskiej została zagospodarowana.
REKLAMA
‒ Mamy podpisanych umów na ponad 4 mld 800 mln zł. To jest ponad 4200 umów, które przede wszystkim udało się z samorządami gminnymi podpisać, i do których ta pomoc trafiła. Prawie 94 proc. mamy wykorzystanych lokacji, które mieliśmy dostępne w ramach tego programu ‒ dodaje Szymański.
Dofinansowanie to warunek realizacji
Wójt Andrzej Skolimowski uważa, że przy realizacji IV. etapu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Przesmyki, wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miało decydujące znaczenie.
‒ Wartość projektu to kwota 1mln 745 tys. zł, z czego 1mln 060 tys. to były środki unijne, dokładnie to stanowiło 62 proc.
Natomiast Bartosz Szymański z Ministerstwa Rolnictwa przypomina, że przy udzielaniu pomocy obowiązywała zasada refundacji.
REKLAMA
‒ Gmina lub też zakład, który występował w jej imieniu, zgłaszała się do urzędu marszałkowskiego, tam otrzymywała podpisaną umowę, a następnie po realizacji inwestycji mogła ubiegać się o refundację, maksymalnie 75 proc. kosztów netto, ale nie więcej niż 4 mln ‒ podkreśla.
Wygoda dla mieszkańców i czyste otoczenie
Zdaniem wójta Andrzeja Skolimowskiego, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, finansowana z PROW ma istotne znaczenie dla ochrony środowiska w gminie.
‒ Ścieki są gromadzone w szczelnych zbiornikach oczyszczalni. Woda, która jest produktem ubocznym, i która odpływa z tej oczyszczalni jest II klasy czystości. Może być odprowadzana do gruntu, do środowiska naturalnego ‒ zauważa wójt.
Wsparcie finansowe rozwoju i modernizacji infrastruktury technicznej pozwoliło zbudować m.in. 17 tys. sieci wodociągowo kanalizacyjnej. Zrealizowano także wiele innych projektów, w tym dotyczących OZE.
REKLAMA
- To były np. projekty dotyczące budowy pomp ciepła w szkołach, czy instalacji solarnej, które są drogie, a umów które zostały na to podpisane jest 116. Jeżeli chodzi o stworzenie systemu zbioru i segregacji śmieci, to samorządy gminne podpisały 315 umów, a jeżeli chodzi o budowę i modernizację targowisk ‒ to ponad 240 targowisk zostanie zbudowanych, w tym 120 już w zasadzie funkcjonuje ‒ ocenia Bartosz Szymański z Ministerstwa Rolnictwa.
W Programie Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014‒2020 wsparcie przedsięwzięć poprawiających warunki życia i wpływających na rozwój działalności gospodarczej będzie kontynuowane. Planowane jest poszerzenie pomocy na dofinansowanie zadań dotyczących prowadzenia przez samorządy budowy dróg lokalnych.
Dariusz Kwiatkowski, mb
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”
REKLAMA
REKLAMA