Program Leader zapewnia i realizację inicjatyw kulturalnych, i wspiera lokalne produkty

Projekty realizowane przez Lokalne Grupy Działania służą uaktywnieniu mieszkańców małych miejscowości. Odbywa się to w ramach podejścia Leader, w którym uczestniczą przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego.

2014-12-09, 11:57

Program Leader zapewnia i realizację inicjatyw kulturalnych, i wspiera lokalne produkty
Gospodarstwo na wsi. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jak podkreśla Joanna Gierulska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oryginalność Leadera na tle innych sposobów wsparcia oferowanych w ramach PROW polega na tym, że stwarza on szerokie możliwości udzielania pomocy przy realizacji małych projektów. (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednym z działań,  z którego można skorzystać jest Odnowa wsi. Lokalne grupy działania podejmują inicjatywy m.in. w obszarze kultury i rekreacji, pobudzając aktywność mieszkańców.

Integracja międzypokoleniowa

Tak właśnie jest w miejscowości Tymień, w woj. zachodniopomorskim. Tam dzięki wsparciu projektu przygotowanego w ramach podejścia Leader, mieszkańcy mogą się integrować wspólnie śpiewając i tańcząc.

– Napisaliśmy ten wniosek właśnie pod tytułem „Taniec i śpiew łączy pokolenia”. Bardzo fajnie, że grupa taneczna będzie miała zapewnione koszulki.  W ramach tego projektu będzie też 16 godzin, czyli  po 8 godzin szkolenia na każda grupę – wyjaśnia Elżbieta Piskorz, instruktor w Domu Ludowym w Tymieniu.

Zdaniem Heleny Szczur, przewodniczącej Koła Ludowego w Tymieniu, bez zastrzyku finansowego w ramach programu Leader realizacja pomysłu byłaby bardzo trudna. – Do tej pory żadnych takich środków z zewnątrz nie mieliśmy, tylko tyle co we własnym zakresie, z rady sołeckiej, z naszych własnych pieniędzy, tyle co z urzędu gminy.

REKLAMA

Korzystny Program dla kameralnych projektów

Jak podkreśla Joanna Gierulska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oryginalność Leadera na tle innych sposobów wsparcia oferowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, polega na tym, że stwarza on szerokie możliwości udzielania pomocy przy realizacji małych projektów.

– Zespoły ludowe mogą otrzymać np. wsparcie na zakup nowych strojów, sprzętów. Gospodynie wiejskie mają możliwość wspólnie działać na rzecz promowania lokalnych produktów żywnościowych – wylicza.

O wyjątkowości Leadera można też mówić ze względu na bardzo korzystne zasady udzielania pomocy przy finansowaniu małych przedsięwzięć.

– W podejściu Leader, tak jak w całym PROW-ie, obowiązuje zasada refundacji, czyli refinansowania projektów. W przypadku podejścia Leader, małych projektów, to refinansowanie może sięgać 80 proc.,  a pozostałe 20 proc. beneficjent może włożyć w projekt jako pracę własną. To jest dostępne tylko w Leaderze, bez konieczności poszukiwania dodatkowych środków finansowych – podkreśla Joanna Parulska.

REKLAMA

Mieszkanki Tymienia wiążą z realizacją swojego pomysłu nadzieję na uaktywnienie swoich sąsiadów i znajomych, reprezentujących różne pokolenia, zaznacza jedna z miejscowych gospodyń, Barbara Grudzień. – To jest Program od najmłodszych do tych starszych: wnuki, prawnuki, babcie i mamusie i tatusiowie tutaj z nami będą się dobrze bawić. Chodzi o to, by wyjść z domu i spotkać się razem,  w większym gronie.

Więcej projektów niż środków

Możliwości, jakie stwarza podejście Leader, zainteresowały bardzo wielu mieszkańców wsi. Wartość składanych projektów przekroczyła pulę dostępnych środków.

– W ramach podejścia Leader przewidziana alokacja wynosiła 787 mln euro. Tyle środków przewidzieliśmy do wydatkowania przez Lokalne Grupy Działania w ramach lokalnych strategii rozwoju, natomiast złożone wnioski sięgały 200 proc. tego limitu. Obecnie ponad 90 proc. środków przewidzianych do wydatkowania jest już zagospodarowanych poprzez podpisane umowy przyznania pomocy – zauważa Joanna Gierulska, naczelnik Wydziału Leader w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Około 70 proc. tej kwoty dotyczy małych projektów składanych przez mieszkańców wsi. Średnia wartość takiego przedsięwzięcia wynosiła 11 tys. złotych. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, w ramach podejścia Leader przewidziano poszerzenie dotychczasowych rodzajów pomocy o dofinansowanie projektów dotyczących przetwórstwa lokalnego. Nowością będzie też możliwość realizowania projektów grantowych. Będą one w całości obsługiwane przez lokalną grupę działania, bez wsparcia ze strony samorządu szczebla wojewódzkiego.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, mb

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich  na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej