Zmiany w KRS są zgodne z Konstytucją?

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) będzie bardziej wiarygodny. Zwiększy się również bezpieczeństwo obrotu gospodarczego po przed uaktualnienie danych w nim zamieszczanych.

2015-01-02, 11:59

Zmiany w KRS są zgodne z Konstytucją?
. Foto: Glow Images

Posłuchaj

O zmianach w Krajowym Rejestrze Sądowym od stycznia 2015 r. w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

A wszystko dzięki znowelizowanej ustawie o KRS, która weszła w życie z początkiem 2015 roku. Nowela wprowadza m.in. uproszczoną likwidację podmiotów tzw. martwych firm, które są zarejestrowane w KRS, ale nie wykonują warunków rejestrowych, wyjaśnia Aneta Komenda z Ministerstwa Sprawiedliwości. – Jeżeli, w duży uproszczeniu mówiąc, podmiot uchyla się od dopełnienia obowiązków rejestrowych, dodatkowo nie ma on majątku i nie prowadzi działalności, co sąd będzie badał w toku postępowania, to będzie on mógł być wykreślony z rejestru. Chodzi bowiem o to, że w Krajowym Rejestrze Sądowym jest bardzo wiele takich podmiotów. Szacujemy, że to może być około 1/3 firm wpisanych do KRS, które już nie prowadzą działalności i nie mają majątku, natomiast ich wspólnicy nie dopełnili obowiązku wykreślenia ich z rejestru – wyjaśnia.

Skarb Państwa się wzbogaci…

Nowe przepisy wprowadzają także nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienie podmiotów martwych i nieprzerejestrowanych. - Podmioty te zgodnie z nowymi przepisami będą miały czas do końca grudnia 2015 roku, żeby jeszcze do Krajowego Rejestru Sądowego się przerejestrować. Jeżeli nie zrobią tego z dniem pierwszego stycznia 2016 roku utracą byt prawny, a majątek tych podmiotów przejdzie na Skarb Państwa. Ustawodawca zabezpieczył interesy wierzycieli i pozwolił, żeby jeszcze w ciągu kolejnego roku mogli zgłaszać swoje roszczenia – wyjaśnia rozmówczyni.

… ale czy zgodnie z prawem?

Zdaniem Łukasza Bernatowicza z BCC przejmowanie majątku tych spółek przez Skarb Państwa może być kontrowersyjnym rozwiązaniem, które może zostać zaskarżone do Trybunały Konstytucyjnego. - Co do intencji zmiany wydają się słuszne. Bo będziemy wykreślać te spółki, które nie działają. Natomiast mechanizm jest o tyle kontrowersyjny, bo jest to forma nacjonalizacji majątku, a to nie jest zgodne z Konstytucją. Powinien on trafiać do jakiegoś depozytu sądowego – uważa specjalista.

Resztę zmian można ocenić pozytywnie.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej