Frank szwajcarski – problemy polskie
– Trwa liczenie strat na rynkach finansowych po skoku kursu franka – komentował w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Kwiecień, ekonomista Domu Maklerskiego XTB. Wysoki kurs franka uderza w kredytobiorców, a ugrupowania polityczne przedstawiają kolejne propozycje pomocy Polakom zadłużonym w szwajcarskiej walucie.
2015-01-19, 12:31
Posłuchaj
Po decyzji szwajcarskiego banku centralnego o uwolnieniu kursu franka, cena waluty drastycznie wzrosła. W szczytowym momencie za franka trzeba było zapłacić nawet ponad 5 złotych. Obecnie kurs ustabilizował się na poziomie 4,3 zł. To wciąż bardzo dużo.
Dr Przemysław Kwiecień powiedział w Polskim Radiu 24, że trwa liczenie strat na rynkach finansowych.
– Większość środowisk finansowych nie było w stanie przewidzieć takiego posunięcia Banku Szwajcarii. Niektóre instytucje poniosły bardzo duże straty – mówił ekonomista.
REKLAMA
Rządowa pomoc dla „frankowiczów”?
Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują, aby osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie spłacały swoje zobowiązania po kursie sprzed 14 stycznia. Z kolei wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że Rada Ministrów pochyli się nad losem „frankowiczów”.
Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji w organizacji Pracodawcy RP, Arkadiusz Pączka, w rozmowie z Krzysztofem Rzymanem zwrócił uwagę, że rządowa pomoc dla kredytobiorców musi być przemyślana.
– Najistotniejsze w kontekście zmian legislacyjnych, które miałyby pomóc zadłużonym we frankach, są przesłanki dotyczące skutków finansowych propozycji z poszczególnych partii – ocenił specjalista.
Marcin Jańczuk, ekspert ds. rynku nieruchomości Metrohouse, podkreślał w Polskim Radiu 24, że osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach, mają ograniczone pole działania.
REKLAMA
– Kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości byłaby zapewne dużo niższa od obecnego zobowiązania. Osoba, która zdecydowałaby się na taki ruch zostałby bez mieszkania, a w kolejnych latach i tak musiałaby spłacać kredyt – wyjaśniał gość PR24.
Ekspert wskazywał również na to, że przewalutowanie kredytu na złotówki w tym momencie – przy tak wysokim kursie franka – byłoby ekonomicznie nieuzasadnione.
Główny ekonomista KK SKOK, Janusz Szewczak stwierdził w Pulsie Gospodarki, że za problemy kredytobiorców we frankach odpowiedzialna jest Komisja Nadzoru Finansowego. Dodał, że nie zgadza się, że skok kursu szwajcarskiej waluty był zaskoczeniem.
– Problem franka był do przewidzenia. Wszyscy martwią się teraz o gospodarkę Szwajcarii, a Szwajcarzy sobie poradzą. Nasi kredytobiorcy nie mają natomiast pomysłu i gwarancji co dalej – wskazywał gość PR24.
REKLAMA
Banki a „frankowicze”
Gwałtowne umocnienie się szwajcarskiej waluty może uderzyć nie tylko w osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach. Zdaniem Marka Wołosa, eksperta TMS Brokers, w interesie banków będzie nieobciążanie kredytobiorców dodatkowymi kosztami, związanymi m.in. z wzrostem kursu franka.
– Banki powinny rozmawiać ze swoimi klientami. Należy bowiem przewidywać, że liczba niespłacanych kredytów we frankach będzie rosła. Działania na szkodę kredytobiorców byłby więc niezasadne – tłumaczył Marek Wołos.
Polskie Radio 24/gm/mp
REKLAMA