Tożsamości w Internecie

Czy na podstawie „lajków” można określić typ osobowości człowieka? Czym różni się nasza tożsamość realna od tej wirtualnej? Czy w Internecie jesteśmy anonimowi? Na te pytania odpowiadali w Polskim Radiu 24 eksperci od Internetu: Jacek Bajorek oraz dr Piotr Cichocki.

2015-01-25, 14:33

Tożsamości w Internecie
Nawet najmniejszy strzępek informacji może być wykorzystany przez hakerów. Foto: flickr/ powtac

Posłuchaj

25.01.15 Jacek Bajorek: „Nie piszmy o sobie za dużo na Facebooku, bo to może być wykorzystane (…)”
+
Dodaj do playlisty

Internet staje się coraz bardziej popularną formą kreacji siebie. Pewna grupa internautów tworzy tożsamości zgodnie z ich obrazem samego siebie, inni tworzą zupełnie fikcyjne tożsamości. Mogą one wykorzystywać innych i dokonywać manipulacji. Z drugiej strony prawdziwe dane, które ujawniamy w sieci mogą być wykorzystywane w celach handlowych, marketingowych i politycznych – ostrzegają eksperci. Jak wynika bowiem z sondaży 17 proc. dorosłych Polaków padło ofiarą kradzieży tożsamości, a 46 proc. zostało okradzionych ze środków znajdujących się na ich rachunkach bankowych.

– Coraz więcej ludzi umieszcza coraz więcej informacji o sobie na Facebooku, nie zastanawiając się nad tego konsekwencjami. Piszmy na portalach tylko to, co nie będzie nas w przyszłości kompromitowało. Należy uważać i myśleć rozsądnie – podpowiadał Jacek Bajorek, ekspert od bezpieczeństwa danych w Internecie.

– Na przestrzeni dwudziestu kilku lat widać, że anonimowość w Internecie zmieniała swoją rolę. Kiedyś wirtualna rzeczywistość kojarzyła się z przestrzenią, w której tworzymy nową postać, tak jak w grze, czyli kreujemy siebie zupełnie od nowa. Później portale społecznościowe opierały się w dużej mierze na anonimowości i rekonstruowaniu swojej tożsamości w dowolny sposób. Obecnie jednak obserwujemy, że ludzie coraz chętniej i częściej podpisują się swoimi własnymi nazwiskami, co współgra z tworzeniem spójnej internetowej tożsamości – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Cichocki, antropolog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jacek
Jacek Bajorek i dr Piotr Cichocki; foto: PR24/MR

Tożsamość wirtualna a realna

Wielu ludzi, w tym pracodawcy, przegląda profile na Facebooku, by określić typ naszej osobowości. Zdaniem niektórych naukowców, na podstawie naszych preferencji internetowych i tego, co „lajkujemy” można określić podstawowe cechy naszego charakteru. Inni jednak twierdzą, że nasza tożsamość wirtualna nigdy nie oddaje tego, kim naprawdę jesteśmy i jej analiza narażona jest na przekłamania.

REKLAMA

– Cały nasz profil psychologiczny możemy określić na podstawie naszych „lajków”. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy piszą prawdę w Internecie – mówił Jacek Bajorek.

– Na pytanie, kim jesteśmy można odpowiedzieć poprzez zachowanie lub opowieść. Inna teoria naukowa mówi, że tożsamość jest wypadkową między tym, jakie mamy o sobie wyobrażenie, a jak oceniają nas inni. Badanie jednak człowieka poprzez algorytm jest spłyceniem – utrzymuje dr Piotr Cichocki.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej