Raport: polski student na domowej pępowinie

Większość młodych Polaków mieszka z rodzicami co najmniej do końca studiów, a edukacja nie jest dla nich impulsem do zmiany miejsca zamieszkania, wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy przepytali ponad 5 tys. osób w wieku od 25 do 30 lat.

2015-02-05, 22:39

Raport: polski student na domowej pępowinie
Nadal dla większości studentów podstawowym źródłem utrzymania jest wsparcie rodzinne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Większość młodych Polaków mieszka z rodzicami co najmniej do końca studiów, a edukacja nie jest dla nich impulsem do zmiany miejsca zamieszkania. Dlaczego polski student zachowuje tak długo pępowinę z rodziną tłumaczą: Mikołaj Herbst i Anna Sobotka z Instytutu Badań Edukacyjnych./Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

Z badania wynika, że aż 75 proc. osób w tym wieku nigdy nie zmieniło miejsca zamieszkania, a tylko 15 proc. maturzystów myślących o studiach, decyduje się na naukę w innym województwie. – Sprzyja temu szybki rozwój szkolnictwa wyższego, mówi Mikołaj Herbst z Instytutu Badań Edukacyjnych.

Jak tłumaczy, w Polsce mamy do czynienia z jednej strony z rosnącym pędem do wyższych studiów, z drugiej - z powstawaniem w związku z tym coraz większej liczby szkół wyższych, usytuowanych coraz bliżej ludzi. – Stąd studenci decydują się na studiowanie blisko miejsca zamieszkania, rezygnując z przemieszczania się w poszukiwaniu optymalnej szkoły – mówi Herbst.

– W efekcie młodzi ludzie są często rozczarowani studiami i nie dostają tego, czego oczekiwali – dodaje Anna Sobotka, współautorka raportu.

Rozczarowana wyborem swojej ścieżki kształcenia jest jedna piąta osób, mówi. Studenci mówią po zakończeniu studiów, że gdyby wiedzieli wcześniej więcej o rynku pracy, wybraliby inne studia.

REKLAMA

Częściej rozczarowani są ci, którzy dzięki studiom chcieli awansować społecznie.

Z badania wynika, że na I roku studiów, tylko co piąty student pracuje zawodowo. Pod koniec studiów pracuje zaledwie 40 proc. respondentów. Nadal dla większości studentów podstawowym źródłem utrzymania jest wsparcie rodzinne.

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej