Piechociński: do terminalu LNG w Świnoujściu może trafić gaz z Algierii
Polska zainteresowana współpracą energetyczną z Algierią - chodzi o wykorzystanie terminala LNG w Świnoujściu. Według strony algierskie, chodzi o sprzedaż skroplonego gazu z tego kraju do Polski.
2015-03-04, 16:28
Posłuchaj
To jeden z tematów, który porusza wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas wizyty w Algierze. Dziś rozmawiał o tym z ministrem przemysłu i górnictwa Abdessalem Bouchouarebem.
Algieria jest jednym z największych na świecie producentów gazu ziemnego. Posiada terminale LNG na wybrzeżu, z których surowiec w formie skroplonej jest eksportowany do innych krajów.
Propozycja spotkała się z życzliwym odbiorem. – Złożyłem stronie algierskiej ofertę wykorzystania potencjału gazoportu jako największej tego typu instalacji w Basenie Morza Bałtyckiego - wyjaśnił wicepremier.
Gazoport w Świnoujściu wciąż w budowie
REKLAMA
Źr. TVP/x-news
– Cieszę się, że spotkało się to z bardzo dobrą odpowiedzią. Będziemy rozmawiać o tym także z ministrem energetyki (Algierii - PAP). W naszym terminalu partnerem już jest kapitał katarski. Algieria realizuje z Katarem o kilka ważnych przedsięwzięć, nie tylko energetycznych. To pokazuje, że powinniśmy tworzyć przestrzeń do współpracy wielostronnej - powiedział Piechociński na spotkaniu z dziennikarzami.
Dodał, że ważne jest, by Polska i Algieria współpracowały w sektorze pozyskiwania surowców, ich przerobu, ale i wykorzystania energii.
Algierski minister przemysłu i górnictwa podkreślił, że o budowanym w Polsce terminalu LNG rozmawiano dosyć długo. Dodał, że temat będzie jeszcze omawiany podczas spotkania z algierskim ministrem do spraw energetyki. Chodzi o sprzedaż algierskiego gazu za pośrednictwem instalacji w Świnoujściu.
REKLAMA
Algieria jest w czołówce producentów gazu na świecie. W kraju tym działają trzy terminale gazu skroplonego. Polski terminal LNG w Świnoujściu pierwotniemiał być oddany do użytku w ubiegłym roku, ale termin opóźnia się. Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli krytycznie wypowiadała się o realizacji tej inwestycji.
Resort skarbu odpiera zarzuty i mówi, że terminal jest gotowy w 96 procentach.
W algierskiej stolicy Janusz Piechociński przebywa z oficjalną wizytą, towarzyszą mu przedstawiciele rządu i biznesu.
Z danych resortu gospodarki wynika, że w wymianie handlowej pomiędzy Polską a Algierią od lat dominuje nasz eksport. Wyjątkiem był rok 2009 rokiem, kiedy strona polska (PKN Orlen, Lotos) dokonała dużych spotowych zakupów ropy naftowej (za ca 200 mln USD).
W ubiegłym roku sprzedaliśmy do tego państwa towary za blisko 680 milionów dolarów.
PAP, IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA