Zmarł legendarny fotograf Warszawy Zbyszko Siemaszko

Zbyszko Siemaszko dokumentował odbudowę tak ważnych dla stolicy miejsc, jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto. Ukazywał proces tworzenia "nowej Warszawy" - osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czy Ściany Wschodniej. Zmarł w środę w Zalesiu Górnym. Miał 89 lat.

2015-03-04, 20:21

Zmarł legendarny fotograf Warszawy Zbyszko Siemaszko
Zbyszko Siemaszko dokumentujący budowę zapory wodnej w Dębem. Foto: Siemaszko Zbyszko/NAC

Zbyszko Siemaszko był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Stolica" (obecnie wydawanego jako miesięcznik). "Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako mistrz warszawskiej fotografii, wydobywania tego, co jest w mieście najciekawsze i najpiękniejsze" - napisała redakcja "Stolicy" na swojej stronie internetowej.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, mówiąc w 2014 roku o Siemaszce, zauważył: "jego prace mają bardzo głębokie treści reporterskie, bazujące na doskonałej znajomości Warszawy".
W 2014 roku ukazał się album "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Spośród 6 tys. zdjęć fotografa przechowywanych w NAC do publikacji tej wybrano ok. 200, prezentujących Warszawę z lat 50., 60. i 70. "Pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej" - tak zdjęcia opisali autorzy publikacji.
"Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej Ściany Wschodniej. (...) Zdjęcia z placem Zamkowym, jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności" - napisali wydawcy albumu.
"Razem z Siemaszką, reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika "Stolica", przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla" - opisano.
***
Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 roku w Wilnie. Wychował się w rodzinie fotografów. Jego rodzice prowadzili sklep fotograficzny w centrum Wilna, w swoim atelier Leonard Siemaszko wykonywał portrety m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego.
W czasie wojny Siemaszko wstąpił - wraz z braćmi i ojcem - w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim "Swojak". Dokumentował codzienne życie partyzantów. W latach 50. pracował dla Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Warszawie. Przygotowywał fotograficzną dokumentację obiektów zabytkowych.
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej