Indie - kara śmierci odpowiedzią na gwałt

– Większość społeczeństwa domaga się kary śmierci, ale nadanie takiej rangi sprawie o gwałt w tak dużym państwie jak Indie jest zniekształceniem obrazu – stwierdził w Polskim Radiu 24 Adam Burakowski. Ekspert Państwowej Akademii Nauk odniósł się w ten sposób do treści filmu dokumentalnego „Córka Indii” i rządowego zakazu jego emisji w Indiach.

2015-03-10, 21:55

Indie - kara śmierci odpowiedzią na gwałt

Posłuchaj

10.03.15 Adam Burakowski: „Nikt nie zaprzecza istnieniu problemu gwałtów w Indiach i jest to problem, z którym należy walczyć (…)”
+
Dodaj do playlisty

Trzy na godzinę – tyle statystycznie kobiet gwałconych jest w Indiach. Przemoc seksualna wobec kobiet to ogromny problem społeczny i kulturowy tego kraju. O tym zjawisku opowiada film dokumentalny BBC „Córka Indii”, jednak władze Indii zabroniły jego projekcji.

Adam Burakowski stwierdził w Polskim Radiu 24, że skupianie się na najbardziej drastycznych przejawach przemocy wobec kobiet jest zniekształceniem obrazu Indii, które przechodzą obecnie liczne zmiany kulturowo-obyczajowe.

– Podczas ostatnich wyborów w Delhi wygrała Partia Zwykłego Człowieka, która całkowicie pokonała konkurencję. Ugrupowanie wskazuje problemy, o których właśnie mówimy i są to dla nich priorytety – mówił ekspert ds. Indii.

Gość PR24 zwrócił także uwagę na kuriozalną sytuację w Niemczech. Profesor biochemii Annette Beck-Sickinger odmówiła przyznania stypendium hinduskiemu studentowi, ponieważ był mężczyzną. Naukowiec chciała zaprotestować w ten sposób przeciw gwałtom na kobietach w Indiach.

REKLAMA

– Sytuacja jest bardzo szeroko komentowana w Indiach. Bardzo dobrze zachował się niemiecki ambasador, który wystosował list do pani profesor, w którym wskazał, że takie zachowanie jest nie do przyjęcia. Naukowiec przeprosiła i powiedziała, że ma dużo praktykantów z Indii. Wytknięto jej wtedy, że przed wojną często mówiło się w Niemczech „mam przyjaciela Żyda” – wskazywał Adam Burakowski.

Gośćmi audycji „Świat w Powiększeniu” byli Beata Płomecka, która mówiła o 100 dniach Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej oraz Marek Wałkuski, który podsumował wizytę Donalda Tuska w Waszyngtonie.

Zapraszamy na audycję Jarosława Kociszewskiego.

Polskie Radio 24/gm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej