GUS: zatrudnienie i wynagrodzenia w lutym w górę. Przeciętna płaca wynosi prawie 4 tys. zł

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2015 r. wyniosło 3981,75 zł - informuje Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z danymi sprzed roku, to wzrost o 3,2 procent. Dane dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

2015-03-18, 07:52

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenia w lutym w górę. Przeciętna płaca wynosi prawie 4 tys. zł
. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego: dane GUS pokazują ożywienie na rynku pracy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2015 roku ukształtowało się na poziomie  5572,6 tys. osób, co oznacza wzrost o 1,2 proc. rok do roku, wynika z danych GUS.

GUS: zatrudnienie i wynagrodzenie rosły w styczniu >>>

/

Widoczne ożywienie na rynku pracy

Dane pokazują ożywienie na rynku pracy, tłumaczy Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

REKLAMA

- Tempo wzrostu wynagrodzeń nadal przekracza w ujęciu nominalnym 3 proc. rok do roku. Natomiast siła nabywcza tych wynagrodzeń jest znacznie większa, z tego względu, że mamy w Polsce deflację. W tzw. ujęciu realnym płace rosną ponad 6 proc. Jest to drugi miesiąc tak wysokiego wzrostu i tak naprawdę najwyższy od wielu lat. Z drugiej strony mamy powoli pnące  się w górę zatrudnienie. Przedsiębiorcy z jednej strony patrząc na wyczerpujące się moce produkcyjne, a z drugiej strony uruchamiając inwestycje, tworzą nowe miejsca pracy i dzięki temu zatrudnienie się zwiększa - wyjaśnia Monika Kurtek.

/

To wszystko dobrze wróży nastrojom konsumenckim w przyszłości, tak więc konsumpcja obok inwestycji powinna być ważnym motorem naszej gospodarki.

Z kolei ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że zmniejszenia dynamiki wzrostu wynagrodzeń w lutym (do 3,2 proc. wobec 3,6 proc. w styczniu), "przyczyniły się opóźnienia w wypłatach premii w górnictwie w związku z obecną trudną sytuacją tego sektora". - W kolejnych miesiącach oczekujemy powrotu dynamiki płac w rejon 3,5-4,0 proc. rdr - zaznaczył.
- Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Oczekujemy kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego liczby zatrudnionych, przy czym nie spodziewamy się już istotnych wzrostów dynamiki rocznej zatrudnienia ze względu na rosnącą bazę odniesienia z zeszłego roku - dodał.

REKLAMA

Minister pracy i polityki społecznej: bezrobocie w Polsce obniża się szybciej niż w większości państw UE.

Źródło: Newseria

 

REKLAMA

GUS podał też informację o kondycji budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dwóch miesiącach roku. W styczniu i lutym oddano do użytku 20753 mieszkania i rozpoczęto budowę 16981 mieszkań. Oznacza to, że spadła liczba nowych lokali, ale jest ich więcej w budowie niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej