Najsłynniejsze krzyże Polski
Każdy ma szczególne znaczenie i niezwykłą historię. Krzyż na Giewoncie, w Nowej Hucie. Które z nich są najsłynniejsze i co symbolizują? O polskich krzyżach w Polskim Radiu 24 opowiadali ks. prof. Michał Janocha i prof. Jan Żaryn.
2015-04-03, 20:46
Posłuchaj
Krzyż to dla większości symbol śmierci, cierpienia i chrześcijaństwa. Dla części ludzi stał się elementem walki politycznej. Krzyż to także jeden z najstarszych symboli ludzkości i znak większości starożytnych religii, ale zdaniem ks. prof. Michała Janochy chrześcijaństwo nadało krzyżowi zupełnie nowy wymiar.
– Chrześcijaństwo krzyż z symbolu kosmicznego czyni znak śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Znak krzyża dojrzewał w historii sztuki i w chwili chrztu Polski był już ideowo i plastycznie ukształtowany – wyjaśniał historyk sztuki.
– Krzyż stał się symbolem męczeństwa kolejnych polskich pokoleń walczących o niepodległość lub ją chroniących, jak choćby ojciec Kordecki przedstawiany z krzyżem podczas bitwy o Jasną Górę w 1655 roku, czy krzyż katyński. Krzyż stał się także symbolem wolności dla Polaków. Chodzi o strajk robotników w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku – dodał prof. Jan Żaryn, również historyk sztuki.
Skąd krzyż na Giewoncie?
Każdy podróżny w Zakopanem spoglądając na Tatry widzi szczyt Giewontu i znajdujący się tam krzyż. Historię giewonckiego krzyża przedstawił prof. Jan Żaryn.
REKLAMA
– W 1900 roku miejscowy ksiądz proboszcz podjął decyzję, by postawić krzyż na Giewoncie. Powstała najpierw makieta, żeby sprawdzić wysokość konstrukcji, która pozwalałby na widoczność z Zakopanego. Krzyż umieszczono na szczycie za pomocą zaprzęgów konnych, które docierały do podnóża góry. Później miejscowi górale wnosili części na szczyt. Budowa został ukończona w 1901 roku. Krzyż miał pokazywać, że jesteśmy narodem chrześcijańskim i jest to znak dziękczynienia, że Chrystus pojawił się na Ziemi, niósł Dobrą Nowinę i wprowadził nas na drogę do zbawienia – opowiadał gość Polskiego Radia 24.
Zapraszamy na audycję Agnieszki Kozłowskiej-Łysko.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA