Kongres to wielka szansa dla całego Śląska

Po raz pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się w wyjątkowym miejscu: w bardzo nowoczesnym, robiącym ogromne wrażenie na gościach Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

2015-04-20, 14:00

Kongres to wielka szansa dla całego Śląska
Od lewej: Prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości Wojciech Kuśpik, prezydent Katowic Marcin Krupa, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, wojewoda śląski Piotr Litwa, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzata Mańka-Szulik, podczas sesji inauguracyjnej VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicac. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Posłuchaj

Podczas debat kongresowych i spotkań kuluarowych na pewno będą rozmowy na ten temat i co dalej z planem dla Śląska, zapewnia Wojciech Kuśpik pomysłodawca i organizator VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
+
Dodaj do playlisty

Jego powierzchnia wynosi 35 tys. metrów kwadratowych.
Zrealizowana obietnica
Wojciech Kuśpik pomysłodawca i organizator Kongresu cieszy się, że udało się zrealizować obietnicę sprzed roku i zorganizować imprezę w tym wyjątkowym miejscu
–  Nie ma takiego obiektu w Polsce: Centrum Kongresowe jest połączone ze Spodkiem, więc jednorazowo w tych dwóch obiektach może się zmieścić 20 tysięcy gości. Wokół jest strefa kultury. Katowice zyskują nową jakość i nowe możliwości rozwojowe. Od miesiąca nie ma już miejsc w hotelach w Katowicach, a ceny wzrastają nawet kilkukrotnie, a w czasie trzech dni kongresowych restauracje, taksówki i cały tzw. serwis turystyczny naprawdę ma dużo pracy – mówi  Wojciech Kuśpik.
Promocja Katowic
Bo Kongres to jedna z tych imprez, które promują Katowice nie tylko jako ośrodek gospodarczy, ale też miasto turystyki biznesowej.
To, że wszystko odbywa się w jednym miejscu jest ogromnym ułatwieniem dla ponad 6 tysięcy gości z kraju i z zagranicy, którzy przyjechali na EKG do Katowic.
Ważny plan dla Europy
Zakończyła się sesja inauguracyjna poświęcona tak zwanemu planowi Junckera. Ten wielki program inwestycyjny przewiduje 300 miliardów euro na ożywienie europejskiej gospodarki i jak mówi Elżbieta Bieńkowska komisarz Unii do spraw Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości, Małych i Średnich Firm jest szansa na dobre efekty programu, który składa się z kilku części.  
– Tam są trzy filary. Pierwszy to zastrzyk finansowy. Jedna czwarta pieniędzy jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, są też duże projekty składane przez kraje i trzeci filar to sprawy związane ze wspólnym rynkiem, czyli bardziej długofalowe.
Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej bardzo ważne jest silne wskazanie, że znosi się nadmierne regulacje i buduje w końcu wspólny rynek, który, w jej opinii  w Europie nie istnieje.  
Ponad sto debat
W czasie Kongresu odbędzie się w sumie ponad 100 debat, mowa będzie między innymi o energii, przemyśle, klimacie, europejskim rynku pracy i innowacjach w europejskiej gospodarce, a także z racji na miejsce, w którym jesteśmy pojawi się temat planu dla Śląska.
– Jednak kongres jest zlokalizowany w Katowicach, w centrum Górnego Śląska, który w związku z sytuacją w górnictwie przeżywa trudne chwile. Naturalnie podczas debat kongresowych i spotkań kuluarowych na pewno będą rozmowy na ten temat i co dalej z planem dla Śląska.
Europejski Kongres Gospodarczy zakończy się  w środę 22 kwietnia.
Sylwia Zadrożna, gra


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej