Zmiany w emeryturach w 2015 r. Dla kogo wyższe świadczenia?

1 maja weszła w życie nowelizacja ustawy emerytalnej, dzięki niej część emerytów będzie mogła złożyć wniosek o podwyżkę świadczenia.

2015-05-07, 15:35

Zmiany w emeryturach w 2015 r. Dla kogo wyższe świadczenia?
Nowe zasady wyliczania emerytur . Foto: GlowImages

Posłuchaj

Nowe zasady wyliczania emerytur. O tym kto może zyskać w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Na zmianach skorzystają przed wszystkim kobiety, które przed 1999 rokiem przebywały na urlopie wychowawczym tłumaczy Ewa Bednarczyk, dyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. - Okresy wychowywania dzieci w kapitale początkowym są teraz obliczane po 1,3 podstawy wymiaru kapitału, wcześniej przypomnę było to 0,7, jako że są to okresy nieskładkowe. Warto pamiętać też, że te okresy są uwzględniane w kapitale początkowym mimo tego, że one są nieskładkowymi okresami, bez ograniczenia do jednej trzeciej okresów składkowych – wyjaśnia rozmówczyni.

Studenci też mogą liczyć na wyższe świadczenia

Drugą grupą, która skorzysta na zmianie przepisów są osoby studiujące przed 1999 rokiem. – Nowa regulacja mówi o tym, że okresy studiów, które były przebyte przez 1 stycznia 1999 rokiem, w okresie objętym kapitałem początkowym, mogą być uwzględnione w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych przebytych do dnia złożenia wniosków o emeryturę. To oznacza, że okresy studiów wyższych, w tym właśnie dłuższym wymiarze, można uwzględnić w kapitale początkowym dopiero przy ubieganiu się o emeryturę – mówi gość.

Urodzeni przed 1949 rokiem

Wniosek o ponowne wyliczenie emerytury na zreformowanych zasadach mogą złożyć także osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku, które pracowały przed reformą emerytalną i mają dość długi okres odkładania składek w nowym systemie wyjaśnia profesor Inetta Jędrasik- Jankowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ta metoda wyliczenia może się okazać korzystniejsza, niż metoda w poprzednim systemie zdefiniowanego świadczenia. Dotyczy to osób, których składki były długo składane, a w między czasie rósł im kapitał początkowy do dnia przejścia na emeryturę. Ktoś kto ma te warunki to może złożyć wniosek o przeliczenie już pobieranej emerytury według nowej formuły. Ale ponieważ już pobierały emerytury to będą musiały mieć zmniejszoną podstawę o już pobrane emerytury – tłumaczy specjalistka.

REKLAMA

Późniejsze przejście na emeryturę

Na nowelizacji ustawy mogą także skorzystać osoby, które pracowały dłużej niż jest to wymagane przez przepisy. Od 1 maja można wybrać wskaźnik dalszego trwania życia z dnia składania wniosku o emeryturę, albo z dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. - Jeżeli kobieta przeciętnie żyje 80 lat, a przechodzi na emeryturę w wieku 60 to ma 20 lat do przeżycia. Jeśli przejdzie na emeryturę  5 lat później, to teoretycznie będzie miała 15 lat do przeżycia. No ale ponieważ wydłuża się okres zżycia to za 5 lat nie będzie miała 15 tylko załóżmy 17, 18 a może nawet 20 lat. Ponieważ wydłuża się okres życia to osoby, które później przechodzą na emeryturę mogę przejść na emeryturę z uwzględnienie długości życia z dnia, w którym osiągnął wiek emerytalny – mówi gość.

Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS na jego rozpatrzenie ma 60 dni.

Błażej Prośniewski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej