Izby Rolnicze przed wyborami
W poniedziałek mija termin zgłaszania kandydatów w wyborach do Izb Rolniczych. W Polsce działa ich 16.
2015-05-11, 13:43
Posłuchaj
Izby są jednostkami organizacyjnymi samorządu i reprezentują interesy polskich rolników.
Zdaniem profesora Andrzeja Kowalskiego, dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej robią to dobrze, choć mogłyby jeszcze lepiej.
Niestety frekwencja w wyborach jest bardzo niska. Cztery lata temu do urn poszło niewiele ponad 4 procent uprawnionych gospodarzy. To może wskazywać na brak przekonania rolników o możliwościach skutecznego działania Izb.
Tymczasem zdaniem profesora Kowalskiego, ich głos brany jest pod uwagę przy rozstrzyganiu ważnych spraw dla rolnictwa na każdym etapie tworzenia prawa.
REKLAMA
Rolnicy: Izby powinny mieć prawo wetowania ustaw
Jednak niektórzy rolnicy uważają, że Izby powinny mieć prawo wetowania ustaw dotyczących spraw żywotnych dla wsi i rolnictwa. To nieuzasadnione oczekiwania, uważa profesor Kowalski.
Profesor podkreśla, że Izby na etapie procedowania ustaw powinny mocniej akcentować swoje stanowisko, aby później uniknąć rozczarowania, bo jak przyznaje zdarzają się rozwiązania, które trudno zrozumieć.
Zarzuty wobec ustawy o sprzedaży bezpośredniej
Tak jest w przypadku ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Zezwala ona na sprzedaż produktów na targowisku, ale nie w budynkach.
Rolnicy mają też pretensje o to, że dwuprocentowy podatek dotyczący sprzedaży bezpośredniej został wyznaczony od przychodów, a nie od dochodów, a sama sprzedaż obłożona wieloma przepisami sanitarnymi.
REKLAMA
Wybory do Izb Rolniczych odbędą się 31 maja.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA