Światło wskaże poziom cukru we krwi
Strumień światła skierowany na rękę i wyniki odczytane na smartfonie. Już w najbliższym czasie tradycyjne badanie stężenia glukozy we krwi może przejść do historii. Dzięki studentom Wojskowej Akademii Technicznej nieprzyjemne nakłuwanie palca igłą będzie tylko wspomnieniem.
2015-05-17, 20:14
Posłuchaj
Taką nadzieję daje system iSULIN. Dzięki temu rozwiązaniu do zbadania poziomu cukru we krwi nie będzie już potrzebny tradycyjny gleukometr. Wystarczy, że pacjent przyłoży palec do specjalnego sensora zamontowanego np. w pasku zegarka, a na ekranie aplikacji w jego smartfonie pojawi się wynik pomiaru.
– Z jednej strony zbudowaliśmy aplikację mobilną, która bardzo mocno integruje się z systemem operacyjnym smartfona, a z drugiej stworzyliśmy sensor będący w stanie monitorować przez 24 godziny na dobę pewne cechy biochemiczne ludzkiego organizmu – wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24 mjr dr inż. Mariusz Chmielewski z Instytutu Systemów Informatycznych WAT.
Jak przyznał sierż. podchor. inż. Dawid Bugajewski – jeden z członków 4-osobowego zespołu wynalazców – w początkowej fazie użytkowania systemu iSULIN pacjent będzie musiał go w odpowiedni sposób skalibrować, by podawał on właściwe wyniki pomiaru.
– Aplikacja wraz z sensorem muszą zapoznać się z tym, jak nasz organizm funkcjonuje i jaka jest przepuszczalność skóry dla promieni wysyłanych przez sensor. Dlatego w początkowych dniach pacjent musi mieć przy sobie również tradycyjny glukometr. Po zbadaniu się za jego pośrednictwem należy kilkukrotnie wprowadzić te dane do aplikacji, tak by sensor mógł właściwie się zaprogramować – powiedział.
REKLAMA
Zespół z WAT projekt iSULIN zaprezentował podczas tegorocznych finałów polskiej edycji konkursu Imagine Cup. Rozwiązanie zdobyło drugie miejsce w kategorii World Citizenship.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA