Strefa euro wygodna i dla firm, i dla klientów

Ważą się losy Grecji, kraj jest na skraju bankructwa. Niepewna jest jego przyszłość w strefie euro, a nawet w Unii Europejskiej. Tymczasem obywatele krajów członkowskich UE, w których obowiązuje wspólna waluta, czerpią z tego wiele korzyści.

2015-06-22, 16:11

Strefa euro wygodna i dla firm, i dla klientów
Funkcjonowanie jednej waluty w wielu krajach ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Ze wspólnej waluty korzystają też przedsiębiorcy. Bowiem w strefie euro łatwiej jest o tani kredyt. Turyści z eurolandu, podróżujący po krajach, gdzie obowiązuje wspólna waluta też na tym zyskują. A na pewno nie tracą – podkreślają eksperci na antenie Czwórki. (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dla Europejczyków wspólna waluta oznacza przede wszystkim stabilizację i przewidywalność.

– Jeżeli chcą oni skorzystać z usług firmy czy sklepu internetowego, który jest zlokalizowany w innym kraju strefy euro, to mają oni pewność, że w momencie kiedy sprawdzają ile kosztuje dana usługa, to na drugi dzień, za tydzień, za miesiąc ta cena nie zmieni o 10–20 proc., a zdarzają się takie właśnie wahania kursów walutowych –  wyjaśnia na antenie Czwórki Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Konkurencja w strefie euro sprzyja klientom

Podobnie jest w sklepach stacjonarnych – dodaje gość Czwórki Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

– Kiedy kupujemy towary w sklepach stacjonarnych, w sklepach sieci, które działają w wielu krajach, to zdarza się, że mamy takie wielonarodowe metki, gdzie są ceny wyrażone w różnych walutach. I często jest tak, a to zależy od tego jak waha się kurs walutowy, że cena w euro jest niższa.

REKLAMA

W strefie euro mamy też większą konkurencję, i dlatego często po prostu jest taniej.

– Cała strefa euro traktowana jest przez wiele firm jako jeden obszar, obszar rzeczywiście bardzo dużej konkurencji – dodaje Majtkowski.

Tanie kredyty w euro

Ze wspólnej waluty korzystają też przedsiębiorcy. Bowiem w strefie euro łatwiej jest o tani kredyt.

– W części krajów strefy euro wprowadzenie tej waluty spowodowało znaczne obniżenie stóp procentowych, co z kolei jest korzystne dla tych firm czy osób, które potrzebowały pieniędzy i zaciągały kredyty. Gdyż kredyty w strefie euro są tańsze. Dlatego łatwiej jest inwestować, zwłaszcza że im niższe koszty kredytu – tym większa opłacalność różnego rodzaju inwestycji. I jest jeszcze kolejna korzyść: niskie koszty finansowania zaciągania kredytu nie tylko na mieszkanie czy na samochód, ale też tych kredytów dla firm, na inwestycje – tłumaczy Sadowski.

REKLAMA

Euro czyli jeden problem mniej dla turystów

Turyści z eurolandu, podróżujący po krajach, gdzie obowiązuje wspólna waluta też na tym zyskują. A na pewno nie tracą.

– Jak jedziemy do innego kraju i dokonujemy wypłaty z bankomatu, to nasz bank nie pobiera od nas żadnej prowizji za przewalutowanie, bo wypłacamy tę walutę, w której mamy rozliczany nasz rachunek. Ale warto też pamiętać, że w Europie funkcjonuje jednolity rynek płatności, i ten bankomat w innym kraju musi być przez nasz bank traktowany dokładnie tak samo, jak każdy inny bankomat w naszym kraju. Czyli bank nie pobiera żadnych innych prowizji niż wtedy, kiedy pobieramy pieniądze w naszym kraju – podkreśla Paweł Majtkowski.

A jest też istotne, że funkcjonowanie jednej waluty w wielu krajach ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych.

– Kiedy jedziemy do kraju, gdzie jest inna waluta, to na początku nie potrafimy się odnaleźć w cenach w tym kraju, i przez pewien czas się do tego przyzwyczajamy. Niekiedy decyzje ekonomiczne, które wówczas podejmujemy nie są więc najrozsądniejsze, dlatego że nie mamy takiej prostej informacji o tym, ile coś kosztuje i trudno nam jest porównywać to z tymi rzeczami, które kupujemy na co dzień, mamy więc pewien problem dodaje ekspert.

REKLAMA

A tego problemu w strefie euro – po prostu nie ma.

Dominik Olędzki, mb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej