Obcokrajowcom będzie trudniej wykupić ziemię rolną w Polsce
Sejm uchwalił ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma ona m.in. uchronić Polskę przed wykupem gruntów przez obcokrajowców poprzez wprowadzenie szeregu ograniczeń po zakończeniu okresu ochronnego ustalonego z UE.
2015-06-29, 21:00
Posłuchaj
Nowe przepisy nie zabraniają wprost cudzoziemcom i spółkom, z kapitałem zagranicznym, kupować gruntów rolnych w Polsce. Wprowadzają jednak szereg ograniczeń, które mają zapobiec wykupywaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy, a także spekulowaniu obrotem ziemią.
Pierwszeństwo mają rolnicy indywidualni
Pierwszeństwo przy zakupie gruntów rolnych nabywają rolnicy indywidualni – tacy rolnicy, którzy mają kwalifikacje zawodowe, posiadają nieruchomości, grunty rolne poniżej 300 hektarów, jak również mieszkają, gospodarują ziemią w danej gminie bądź też gminie sąsiadującej, w której nabywana jest nieruchomość gruntowa – wyjaśnia Monika Orłowska z Banku BGŻ - BNP Paribas.
Zgodnie z ustawą, ziemię będą mogli kupić tylko ci, którzy będą ją uprawiać, oraz osoby od pięciu lat posiadające meldunek w gminie lub gminie sąsiedniej.
Obcokrajowiec nie kupi polskiej ziemi
Ustawa ma też uniemożliwić zakup ziemi rolnej przez tak zwanych – „ludzi słupy”. Chodzi o podstawione osoby, które podpisują się na umowie kupna ziemi a w rzeczywistości stoją za nimi obcokrajowcy lub zagraniczne firmy. Chociaż to wcale nie jest największy problem – Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że większym problemem mogą być zakupy przez cudzoziemców spółek, które posiadają w swoim zasobie ziemie rolną – zauważa Monika Orłowska z Banku BGŻ - BNP Paribas.
REKLAMA
Za przyjęciem ustawy głosowało aż 384 posłów. Przeciw było tylko 2 a od głosu wstrzymało się 12. Mimo, że większość głosowała „za”, nie oznacza to, że po wyborach ustawa nie będzie nowelizowana.
PAP, fko
REKLAMA