Nie zapłaciłeś grzywny? Trafisz do rejestru dłużników

Osoby, które nie płacą prawomocnie zasądzonych kar grzywny spotka dodatkowa kara. Jeśli w ciągu wymaganych 30 dni nie zapłacą orzeczonej przez sąd grzywny, nawiązki czy też kosztów sądowych, zostaną wpisane do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużników.

2015-07-13, 14:15

Nie zapłaciłeś grzywny? Trafisz do rejestru dłużników
Osoby, które nie płacą prawomocnie zasądzonych kar grzywny spotka dodatkowa kara. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O nowelizacji Kodeksu karnego mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Sławomir Grzelczak, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Kara wynika z nowelizacji Kodeksu karnego. Jedna z większych zmian polega właśnie na tym, że ci dłużnicy, którzy nie będą płacili zasądzonych kar pieniężnych, grzywien czy też nawiązek, będą obligatoryjnie przez sąd najpierw informowani o tym, że mogą być wpisani do każdego z funkcjonujących w Polsce Biur Informacji Gospodarczej, a jeśli ta spłata nie nastąpi, to zostaną do nich wpisani – wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Kto korzysta z BIG?

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, głównymi klientami Biur Informacji Gospodarczej, są instytucje finansowe, telekomunikacyjne, również firmy windykacyjne.

- Każdy bank przed udzieleniem kredytu, każda firma pożyczkowa przed udzieleniem pożyczki, firma telekomunikacyjna, która daje abonament konsumentowi, sprawdza go w Biurach Informacji Gospodarczej – mówi Sławomir Grzelczak.

Liczba grzywien może wzrosnąć nawet dwukrotnie

Tylko w zeszłym roku, jak mówi ekspert, w Polsce zostało wymierzonych 144,8 tys. grzywien.

- Ta nowelizacja Kodeksu karnego spowoduje, że będzie ich jeszcze więcej – przewiduje Sławomir Grzelczak.
Nowe prawo obowiązuje od 1 lipca 2015 roku, również dla wyroków wydanych przed tym terminem.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

Wróć do strony głównej