Puchar Gordona Bennetta w polskich rękach
Przed II wojną światową Polska była baloniarską potęgą. Znajdowaliśmy się w elitarnym gronie trzech państw – obok Belgii i USA – które zdobyły Puchar Gordona Bennetta na własność.
2024-09-15, 05:40
89 lat temu, 15 września 1935, polska załoga balonowa w składzie Zbigniew Burzyński i Władysław Wysocki, zwyciężyła po raz trzeci w zawodach o Puchar Gordona Bennetta. Tym samym zdobyła trofeum na własność.
- Końcówka lotu była fantastyczna, manewrowaliśmy resztkami balastu - wspominał Zbigniew Burzyński w audycji z cyklu "Ślady przeszłości". Posłuchaj wspomnień mistrza.
Posłuchaj
Międzynarodowe zawody balonowe o Puchar Gordona Bennetta były jednymi z najbardziej prestiżowych rywalizacji baloniarskich. Polska wzięła w nich udział po raz pierwszy w 1932 roku. Wystawiliśmy wówczas dwie załogi, które zdobyły kolejno 4 i 6 lokatę.
REKLAMA
Pierwsze zwycięstwo wywalczyli dla Polski rok później w Chicago Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński. Zgodnie z zasadami zawody odbywały się w kraju tryumfatorów poprzedniej edycji. W Warszawie w 1934 roku ponownie zwyciężyli Polacy – Hynkowi partnerował wówczas Władysław Pomaski. Rok później po laur zwycięstwa sięgnęła ekipa Burzyński-Wysocki.
W latach 1936-37 najlepsze polskie załogi zajmowały drugą lokatę. Puchar udało się zdobyć ponownie na zawodach w Belgii ekipie w składzie: Antoni Janusz i Franciszek Janik. Planowana we Lwowie kolejna edycja nigdy się nie odbyła – trzy dni przed datą rozpoczęcia rywalizacji, 1 września 1939, Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II wojnę światową.
Kolejne zawody odbyły się dopiero w 1987 roku w Paryżu. Polska ekipa w składzie Stefan Makné, Ireneusz Cieślak oddała najlepszy hołd polskim tradycjom baloniarskim, zdobywając pierwsze miejsce. Było to jak do tej pory ostatnie zwycięstwo Polaków w zawodach o Puchar Gordona Bennetta.
REKLAMA