Polacy uczą przedsiębiorczości w Tadżykistanie

Tadżykistan to jeden z najbiedniejszych krajów postkomunistycznych. Do powstania trudnej sytuacji gospodarczej przyczyniła się m.in. wojna domowa w latach 90. Ostatnio także duże straty spowodowały klęski żywiołowe.

2015-10-05, 10:51

Polacy uczą przedsiębiorczości w Tadżykistanie
Spółdzielnie dla kobiet wiejskich w Tadżykistanie - program realizowany przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Foto: Flickr/JM Fumeau/ Some rights reserved: attribution by, no derivatives works

Posłuchaj

O pomocy dla Tadżykistanu w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówiła Magdalena Kowalczyk z Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Za chlebem opuściło Tadżykistan wielu mężczyzn. Bardzo trudna jest sytuacja na południu, gdzie na wsi pozostały tylko kobiety, starcy i dzieci. Tam właśnie skierowała swoje wsparcie Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dotyczyło ono rozwijania przedsiębiorczości na wsi. – W Tadżykistanie bywam od 2009 roku. Wtedy pojechałam pierwszy raz do tego kraju, pracowałam jako wolontariuszka. Udało mi się pojechać na prowincję i zobaczyłam jak trudne warunki tam panują – wspomina - Magdalena Kowalczyk z Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Projekt zdobył wsparcie MSZ

Rozmówczyni wyjaśnia, że razem z lokalną działaczką, opracowały projekt, który złożyły do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Dostałyśmy dofinansowanie przez kolejne 3 lata – wyjaśnia. - Projekt rozpoczął się w 2012 roku. Brały w nim udział kobiety poszkodowane przez los, których mężowie wyjechali do Rosji i nie wracają, bądź pozakładali tam drugie rodziny – mówi działaczka.

Szkolenia i wsparcie marketingowe

- W ramach projektu 70 kobiet przeszło szkolenia. Te kobiety rozpoczęły swoje działalności. Na przykład w trzy osoby kupiły krowę i sprzedawały mleko i przetwory mleczne. Projekt jest oparty na mikropożyczkach. Jedna kobieta mogła otrzymać pożyczkę rzędu 100-150 dolarów. Warunkiem przystąpienia do projektu był zwrot tej pożyczki. Była ona także elementem edukacji finansowej. Kobiety musiał nauczać się obracać tą gotówką oraz jak pożyczkę spłacić. Te kobiety, które przez trzy lata uczestniczyły w projekcie są już całkiem niezłymi biznesmenkami – chwali się rozmówczyni. - Początkowy zarobek był niewielki, tylko kilka dolarów miesięcznie. Ale dzięki naszym szkoleniom marketingowym i wsparciu psychologicznemu one coraz bardziej w siebie wierzyły – dodaje.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej realizuje dziś w Tadżykistanie kolejny projekt wspierające społeczności lokalne na obszarach wiejskich.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej