Minister pracy: z Karty Dużej Rodziny korzysta 1,2 mln osób

1,2 mln osób z rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci korzysta z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. - Karta jest symbolem pewnej polityki rodzinnej, którą udało nam się wspólnie stworzyć - podkreślił w poniedziałek szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

2015-10-12, 13:20

Minister pracy: z Karty Dużej Rodziny korzysta 1,2 mln osób
1,2 mln osób z rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci korzysta z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Foto: Glow Images/East News

Minister pracy, który uczestniczył w poniedziałek w Kongresie Karty Dużej Rodziny w Krakowie poinformował, że w ciągu niespełna roku funkcjonowania Karty, z wnioskiem o jej wydanie wystąpiło ponad 1,4 mln osób, z czego dokument otrzymało już 1,2 mln osób. Z Karty można korzystać w około 8,5 tys. miejsc udostępnionych przez ponad 900 partnerów – samorządów i firm prywatnych. Ponad 400 samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego wydaje własną kartę lub zgłosiło akces do programu ogólnopolskiego.

- Duża rodzina rozrosła się przez te ostatnie miesiące i chyba nawet najwięksi optymiści nie myśleli, że w takim tempie będzie to postępować - ocenił Kosiniak-Kamysz. - Po niespełna roku funkcjonowania Karty Dużej Rodziny z jak największą odpowiedzialnością można mówić o sukcesie, bo to już jest nie tylko sama karta, ale symbol pewnej polityki rodzinnej, którą udało nam się wspólnie stworzyć - podkreślił minister.

Uprawnionych do skorzystania z Karty jest 3,4 mln osób

Według niego w całym kraju uprawnionych do skorzystania z Karty jest 3,4 mln osób, które należą do rodzin z co najmniej trójką dzieci. - To jest pula docelowa - im oferta będzie bogatsza i atrakcyjniejsza tym większe szanse, że dojedziemy do pełnej liczby - zaznaczył minister.

Jak przypomniał, ogólnopolska Karta Dużej Rodziny oparta jest na trzech filarach. Pierwszy z nich to zniżki na poziomie ustawowym, m.in. na przejazdy koleją czy usługi związane z administracją państwową np. wydawanie paszportów.

- Bardzo ważny jest filar samorządowy, w skład którego wchodzą gminy, powiaty i województwa, bo te wszystkie szczeble samorządu mogą wydawać swoją kartę lub wspierać kartę ogólnopolską. Mogą one oferować m.in. tańsze usługi transportowe, komunalne, czy różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla dzieci - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Ostatni z filarów tworzą partnerzy biznesowi, wśród których są firmy z wielu branż np. największe sieci stacji benzynowych, małe i duże sklepy spożywcze, odzieżowe, księgarnie, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, prywatna opieka medyczna.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej