Dieta bezglutenowa: fakty i mity w żywieniu człowieka
Mitów, które są upowszechniane, a dotyczą sposobu odżywiania się ludzi - nie brakuje. Pojawiają się mody i trendy, które nie zawsze mogą wyjść nam na zdrowie.
2015-11-12, 10:04
Posłuchaj
Ostatnio bardzo popularną stała się dieta bezglutenowa - komentuje prof. Anna Brzozowska przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. - Wielu osobom wydaje się, że wiedzą jak się należy żywić, więc fikcje są upowszechniane w różnych środkach masowego przekazu jako fakty – wyjaśnia rozmówczyni.
Choroba to jedno…
- Oczywiście w przypadku nietolerancji, bardzo istotne jest, żeby takiej diety przestrzegać. Nie jest to proste, bo gluten występuje w produktach zbożowych, które na co dzień w naszej diecie odgrywają bardzo dużą rolę. Trzeba mieć dość dużo wiedzy o żywieniu, żeby dietę tą tak ułożyć, by dostarczała wszystkich potrzebnych składników. Podstawą naszej diety jest pieczywo, ale też jemy dużo klusek, makaronów, w którym gluten występuję – wylicza specjalistka.
… a moda to drugie
Jednak stosują ją również osoby, które nie mają celiakii. – Są osoby, które mówią, że są wegetarianami, a generalnie polega to tylko na wyłączeniu mięsa z diety. Tak tutaj tylko wyłączenie produktów zawierających gluten, czyli tego pieczywa, to nie jest dieta bezglutenowa. Nad nią trzeba popracować, żeby ona była dobra. Takie postępowanie może prowadzić w dłużnym okresie do niedoborów pewnych składników odżywczych. Chociażby witamin z grupy B i minerałów – podkreśla gość.
Dietę bezglutenową trzeba więc traktować jako dietę osób chorych, cierpiących na najpoważniejszą nietolerancję żywieniową, która występuje u człowieka , czyli celiakię. Osoby, które nie muszą, a mimo wszystko chcą przejść na dietę bezglutenową, powinny bezwzględnie zrobić to pod okiem specjalisty dietetyka. W przeciwnym razie mogą sobie poważnie zaszkodzić.
REKLAMA
Elżbieta Mamo, abo
REKLAMA