EBC dalej pompuje pieniądze w gospodarkę: obniża stopę depozytową i przedłuża skup obligacji
Europejski Bank Centralny przedłużył program skupu obligacji w strefie euro. Bank obniżył też stopę depozytową. Główna stopa referencyjna pozostanie bez zmian. Analitycy spodziewali się odważniejszych decyzji szefa EBC.
2015-12-03, 19:20
Posłuchaj
Od tej decyzji zależ między innymi ceny i tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro. Europejski Bank Centralny ogłosi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Jej konsekwencją mogą też być wahania kursów walut
Dodaj do playlisty
Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego po raz ostatni, o 10 pkt. bazowych, na posiedzeniu we wrześniu 2014 r.
Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.
EBC przedłuża co najmniej o kolejne 6 miesięcy skup obligacji europejskiech
Najważniejsza decyzja podjęta przez Radę Banku dotyczy jednak tak zwanych niestandardowych kroków. EBC zdecydował m.in o przedłużeniu o co najmniej sześć miesięcy programu skupu europejskich obligacji. Ma on działać przynajmniej do końca marca 2017 roku. Nie zwiększono jednak kwoty miesięcznych zakupów. Nadal będzie to 60 miliardów euro.
Analitycy spodziewali się odważniejszych decyzji
Analitycy spodziewali się odważniejszych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Także rynki zareagowały nerwowo. Niemiecki DAX stracił 3 procent, z kolei euro gwałtownie umocniło się wobec dolara.
REKLAMA
Ekspert tłumaczy posunięcie ECB
Źr. Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia
Ekspert o decyzji EBC: kara dla banków
Analityk domu maklerskiego TMS, Bartosz Sawicki, podkreśla, że bank obniżył stopę depozytową. Oprocentowanie spadnie z -0,2 do -0,3 procent.
Ekspert wyjaśnia, że jest to pewna forma karania instytucji finansowych za to, że trzymają swoje pieniądze na rachunkach EBC. Decyzja ma nakłonić banki do udzielania kredytów firmom i gospodarstwom domowym.
REKLAMA
Decyzja EBC pomoże polskiej gospodarce?
Ekspert w rozmowie z IAR przyznaje, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego może mieć wpływ na gospodarkę nad Wisłą. Poluzowanie polityki pieniężnej oznacza osłabienie euro i zwiększa konkurencyjność firm ze starego kontynentu. To z kolei spowoduje zwiększenie zamówień u polskich poddostawców.
Decyzja EBC może też oznaczać dopływ zagranicznego kapitału, który może szukać w Polsce okazji do większego zarobku.
Program skupu europejskich obligacji będzie działać przynajmniej do końca marca 2017 roku. Nie zwiększono kwoty miesięcznych zakupów. Nadal będzie to 60 miliardów euro.
Ekonomista tłumaczy, na czym polega QE
REKLAMA
TVN24 Biznes i Świat/x-news
PAP, IAR, abo, jk
REKLAMA