Na GPW uhonorowano patriotyczne firmy

Rzeczpospolita i Fundacja Patriotyzmu Gospodarczego stworzyły Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu. Dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych zostały uhonorowane firmy, które mają największy wkład w ekonomiczny patriotyzm, czyli takie, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Polski.

2015-12-15, 22:25

Na GPW uhonorowano patriotyczne firmy
Dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych zostały uhonorowane firmy, które mają największy wkład w ekonomiczny patriotyzm, czyli takie, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Polski. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O nagrodach dla firm, które mają największy wkład w ekonomiczny patriotyzm, czyli takich, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Polski mówią w radiowej Jedynce Mikołaj Budzanowski prezes Fundacji Patriotyzmu Gospodarczego oraz Paweł Jabłoński – zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospod
+
Dodaj do playlisty

̶  Wśród nich znalazły się między innymi Zakłady Mechaniczne Tarnów – mówi Mikołaj Budzanowski prezes Fundacji Patriotyzmu Gospodarczego.

̶  Jeszcze niedawno to przedsiębiorstwo reprezentujące sektor zbrojeniowy znajdowało się w stanie upadłości, ale potrafiło się zrestrukturyzować i zatrudnia dużo osób z sektora badań i rozwój i stawia na nowe technologie – mówi prezes Budzanowski.

̶  Ale w indeksie wzięte są pod uwagę nie tylko polskie firmy – dodaje Paweł Jabłoński – zastępca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej.

̶  Są wśród nich również zagraniczne koncerny obecne w Polsce, tutaj płacące podatki i wspierające społeczeństwo – mówi redaktor.

REKLAMA

Odprowadzanie podatku w Polsce, tworzenie nowych miejsc pracy, inwestycje i wydatki na badania i rozwój. To główne kryteria, które były brane pod uwagę przy tworzeniu indeksu. W mniejszym stopniu uwzględniano wydatki na działalność charytatywną i prospołeczną.​

Nagrody otrzymało łącznie 11 spółek. Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach. Wśród dużych spółek laureatem został PKO Bank Polski. Kategorię średnie spółki wygrała firma SaMASZ zajmująca się produkcją maszyn rolniczych i komunalnych. Wśród małych spółek nagrodzone zostały dwie: Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz APS Energia.

Wśród spółek giełdowych wyróżniona została spółka COMARCH. Synthos otrzymało wyróżnienie jako duża polska spółka.

W kategorii małe spółki polskie przyznano dwa wyróżnienia - ponownie dla firmy SaMASZ oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Samsung Electronics Polska zwyciężył jako duża firma kontrolowana przez kapitał zagraniczny.

REKLAMA

Z kolei wśród małych spółek kontrolowanych przez kapitał zagraniczny zwyciężył FAMOT Pleszew Sp. z.o.o.

Partner gali Narodowe Centrum Kultury przyznało nagrodę specjalną "Kultura w biznesie" dla spółki Rossmann. Zdecydowała się ona wydać książkę dla dzieci, która opowiada o tym czym jest ekonomia, giełda i czym są pieniądze.

Kamil Piechowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej