Nowelizacja TK może mieć pływ na polską gospodarkę

Nowelizacja ustawy o TK, nagłośniona także przez zachodnie media, może mieć wpływ na polską gospodarkę w tym notowania złotego, wyceny obligacji, a w dłuższej perspektywie postrzeganie naszego kraju. Tak goście Pulsu Gospodarki na antenie Polskiego Radia 24 oceniali konsekwencje ostatnich wydarzeń.

2015-12-24, 13:14

Nowelizacja TK może mieć pływ na polską gospodarkę
Senatorowie podczas głosowania na sali posiedzeń Senatu, w nocy z 23 na 24 bm. Nad ranem w Wigilię izba wyższa parlamentu przegłosowała - bez wprowadzania poprawek - nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta, ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. . Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Bartek Godusławski z Pulsu Biznesu; Jakub Gontarek z Forum Młodych Lewiatan oraz Hubert Kozieł z Rzeczpospolitej i Parkietu./Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Bartek Godusławski z Pulsu Biznesu wskazuje, że świat międzynarodowych finansów już zauważył, że w Polsce dzieje się coś niepokojącego.

Agencja Fitch dostrzegła rosnące ryzyko polityczne w Polsce

̶  Chyba najlepszym przykładem tego, że ten wpływ będzie, jest komunikat agencji ratingowej Fitch z ubiegłego tygodnia, gdzie analitycy tej agencji piszą wprost, że ryzyko polityczne, przez awanturę wokół Trybunału Konstytucyjnego, zdecydowanie rośnie – przypomina Godusławski.

Inwestorzy biorą w swoich decyzjach pod uwagę ryzyko polityczne

Jak podkreśla, to bardzo źle wpływa na sentyment inwestorów, którzy zaczynają taki kraj postrzegać jako bardziej ryzykowny.

REKLAMA

Posłuchaj

Bartek Godusławski: inwestorzy patrzą nie tylko na podstawowe wskaźniki gospodarcze, ale oceniają również ryzyko polityczne, a to zaczyna się w Polsce materializować. 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

To może oznaczać, że będą żądali większej premii za to ryzyko – większych rentowności obligacji, mniej chętnie będą kupowali złotego, ryzykowna staje się też giełda, bo można się spodziewać mniejszych dywidend ze spółek.

Czy kapitał zacznie uciekać z Polski?

Z tą opinią zgadza się Jakub Gontarek z Forum Młodych Lewiatan.

Tyle, że jak podkreśla, to co teraz się dzieje, będzie odczuwalne nie w ciągu kilku miesięcy, ale w perspektywie roku, dwóch, gdzie premia za ryzyko przy wchodzeniu na polski rynek będzie większa.

REKLAMA

Polska jak Węgry?

̶  Nie byłbym bardzo przekonany, że różnimy się tak bardzo od Węgier, gdyż obecne działania są trochę kopią działań tamtejszych władz – mówi Gontarek.

Posłuchaj

Jakub Gontarek: możemy mieć do czynienia z długofalową ucieczką kapitału z Polski. 0:51
+
Dodaj do playlisty

 

Stąd, jak ocenia, możemy mieć do czynienia z długofalową ucieczką kapitału z Polski.

REKLAMA

W Polsce nie powtórzy się węgierski scenariusz

Innego zdania jest Hubert Kozieł z Rzeczpospolitej i Parkietu.

Mimo, że jest pewien strach, czy Polska nie pójdzie drogą Orbana, przyznaje, to jednak warunki w Polsce są inne niż na Węgrzech w 2010 r., są inne realia i nie powtórzymy już skoku na OFE.

Posłuchaj

Hubert Kozieł: warunki w Polsce są inne niż na Węgrzech w 2010 r. 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

̶  Polityka fiskalna obecnego rządu nie doprowadzi raczej w przyszłym lub w 2017 r. aby deficyt finansów publicznych znacząco wzrósł powyżej 3 procent PKB.

Bartek Godusławski zdradził także swój sposób przyrządzania karpia. Jak przekonywał, najważniejsze jest marynowanie mięsa ryby w soku pomarańczowym, który rozpuszcza najdrobniejsze ości.

Krzysztof Rzyman, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej