Rząd będzie promował firmy farmaceutyczne inwestujące w Polsce
Wydatki państwa na leki w tym roku mogą być wyższe niż poprzednio, a to powinno oznaczać, że pacjenci będą płacili za lekarstwa mniej.
2016-01-15, 21:00
Posłuchaj
- Do kształtowania nowej polityki lekowej będzie wykorzystywany zapis z ustawy refundacyjnej, który do tej pory nie był stosowany - mówi Sylwia Szparkowska,publicystka "Medycyny Praktycznej”.
- W ustawie refundacyjnej jest zapisany mechanizm, ale on do tej pory nie był stosowany, który mówi o tym, że Państwo podejmując decyzje o tym ile będzie dopłacało, do którego leku, może brać pod uwagę wkład danego producenta w gospodarkę. Mówiąc wprost, czy firma farmaceutyczna inwestuje w Polsce. Zapis był, ale nie był wykorzystywany – tłumaczy.
Branża z dużym potencjałem
Zwraca uwagę, że sektor gospodarki związany z ochroną zdrowa, w tym branża farmaceutyczna tworzy jeden z najbardziej wartościowych miejsc pracy.
- Branża farmaceutyczna i wszystko co jest związane z gospodarką otaczającą sektor lekowy, co jest związane z sektorem ochrony zdrowia, to są wydatki najbardziej korzystne dla państwa. To jest sektor bardzo innowacyjny, generujący bardzo dużo wartościowych miejsc pracy. Ma duży potencjał eksportowy – wskazuje gość.
REKLAMA
- Oczywiście, rozumiem że państwo i rząd może być zainteresowane wspieraniem tego sektora. Kontrowersyjne jest to, czy powinno to robić przez mechanizmy refundacyjne, które trochę dotyczą nie sektora gospodarki, ale sektora ochrony zdrowia. Oczywiście jest prawdą, że te sektory są ze sobą powiązane – dodaje.
Skutkiem wprowadzanych zmian może być wzrost rentowności branży producentów farmaceutyków i wzrost konkurencyjności całego sektora ochrony zdrowia.
Grażyna Raszkowska, fko
REKLAMA