Zmarł francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy Jaques Rivette
Rivette, obok Godarda i Truffauta, uważany był za jednego z najważniejszych twórców Nowej Fali kina francuskiego. Miał 87 lat.
2016-01-29, 15:00
Posłuchaj
Zmarł jeden z legendarnych francuskich filmowców - Jacques Rivette. Więcej na ten temat z Paryża Marek Brzeziński/IAR
Dodaj do playlisty
Prezydent Francois Hollande nazwał go "jednym z najwybitniejszych twórców filmowych", którego "niekonwencjonalne dzieła przyniosły mu międzynarodowe uznanie".
Minister kultury Fleur Pellerin powiedziała, że odszedł "jeden z największych filmowców".
Był "jednym z najbardziej przenikliwych, najbardziej pomysłowych i najbardziej wyzwolonych twórców Nowej Fali" - podkreślił były krytyk i były przewodniczący Festiwalu Filmowego w Cannes Gilles Jacob.
Rivette, zainspirowany przez Jeana Cocteau, swój pierwszy film krótkometrażowy nakręcił w wieku 21 lat.
REKLAMA
Pierwszym profesjonalnym filmem krótkometrażowym zrealizowanym przez Rivette'a był "Coup du berger" (1956). W roku 1958 rozpoczął realizację debiutu długometrażowego "Paris nous appartient".
Na festiwalu w Cannes debiutował w roku 1966 z obrazem "Zakonnica" zrealizowanym na podstawie powieści autora "Kubusia Fatalisty" Denisa Diderota pod tytułem "Suzanne Simonin, la Religieuse". Film, opowiadający historię dziewczyny, która wbrew swej woli została wysłana do klasztoru, został uznany wówczas przez francuską cenzurę za zbyt kontrowersyjny i antyklerykalny.
"Piękna złośnica" (1991) ze słynnym gwiazdorem francuskiego kina Michelem Piccolim i piękną Emnuelle Beart w roli głównej dostał rok później Grand Prix w Cannes.
W dramacie kryminalnym "Sekretna obrona" z 1998 r. zagrał polski aktor Jerzy Radziwiłłowicz.
REKLAMA
www.intermedio.net/You Tube
Kino eksperymentalne
Kino Rivette'a jest złożone, eksperymentalne i tajemnicze; filmy mają często wiele wątków i są bogate w improwizacje. Chociaż często twórczość Rivette'a była dobrze przyjmowana przez krytyków, eksperymentalny charakter jego filmów rzadko zdobywał uznanie szerokiej publiczności.
Czołowymi twórcami Nowej Fali byli krytycy, zgrupowani w latach 50. w miesięczniku "Cahiers du Cinema", m.in.: Francois Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Eric Rohmer i właśnie Jacques Rivette, a także ich rówieśnicy, tworzący wcześniej filmy dokumentalne: Alain Resnais, Agnes Varda i Jacques Demy.
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA