Kompania Węglowa przekazała już kopalnię Anna do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Kompania Węglowa przekazała w czwartek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) kopalnię Anna w Pszowie, do niedawna będącą częścią kopalni Rydułtowy-Anna. W tej części kopalni od czterech lat nie wydobywa się już węgla, choć trwa jeszcze eksploatacja na granicy obszarów Rydułtów i Anny.

2016-04-01, 07:42

Kompania Węglowa przekazała już kopalnię Anna do Spółki Restrukturyzacji Kopalń
W związku z przekazaniem kopalni Anna do SRK Kompania zmniejszy zatrudnienie o ponad 1,3 tys. osób. Foto: By Ludek - Praca własna, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4783557

Zasypanie szybów likwidowanej kopalni nastąpi najwcześniej w połowie przyszłego roku.

W związku z przekazaniem kopalni Anna do SRK Kompania zmniejszy zatrudnienie o ponad 1,3 tys. osób, które skorzystają z pakietów osłonowych, m.in. ze świadczeń przedemerytalnych i urlopów górniczych. Są to pracownicy różnych kopalń oraz centrali Kompanii.

Jak poinformował w czwartek rzecznik SRK Witold Jajszczok, w czwartek podpisano umowę o nieodpłatnym nabyciu kopalni Anna przez SRK. Wcześniej, 17 marca, zakład został formalnie wydzielony z kopalni Rydułtowy-Anna. Później na jej przejęcie zgodziły się zarząd i rada nadzorcza SRK, a także minister energii.

W ramach nieodpłatnego nabycia SRK przejęła w użytkowanie wieczyste 76 hektarów gruntów Skarbu Państwa wraz z budynkami, budowlami i urządzeniami na tym terenie. Spółka przejmuje też wyrobiska i budowle na dole kopalni, maszyny, urządzenia, środki trwałe i sprzęt informatyczny.

- Z chwilą nabycia, SRK przejmuje prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Kompanię Węglową umów, ale jedynie tych, które są niezbędne do prowadzenia likwidacji zakładu górniczego oraz zobowiązania z tytułu szkód górniczych wynikających z działalności kopalni Anna – poinformował Jajszczok.

Będą renty wyrównawcze dla byłych pracowników Anny

SRK przejęła również obowiązek wypłaty rent wyrównawczych dla byłych pracowników Anny.

Jednocześnie SRK i KW zawarły umowę o współpracy, która ma obowiązywać do połowy 2017 r. Wynika to z planów Kompanii, która zamierza eksploatować ścianę wydobywczą na granicy obszarów górniczych wydzielonych kopalń.

- Ze względu na te prace, likwidacja, rozumiana jako zasypanie szybów, nastąpi nie wcześniej niż w połowie 2017 roku – wyjaśnił rzecznik.

Likwidacja kopalni

SRK będzie likwidować kopalnię Anna w oparciu o plan ruchu likwidowanej kopalni, który musi być zatwierdzony przez miejscowy urząd górniczy, oraz program i plan likwidacji, wymagający akceptacji ministra energii.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, osoby odchodzące z pracy w związku z likwidacją Anny (to pracownicy różnych kopalń KW), w większości skorzystają z pakietów osłonowych w postaci odpraw i późniejszych świadczeń. Część z nich skorzysta z urlopów górniczych.

Biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która z początkiem maja ma przejąć czynne kopalnie Kompanii, zakłada, że do SRK w przyszłym roku trafi jeszcze część kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej - po technologicznym połączeniu kopalń Pokój i Bielszowice. Planowane jest też połączenie technologiczne kopalń Jankowice i Chwałowice; ponadto analizowane mają być inne możliwe łączenia tam, gdzie może to być efektywne.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej