Panama Papers: najwięksi politycy w rajach podatkowych
W magazynie Puls Gospodarki dr Maciej Bukowski, Agnieszka Durlik-Khouri i Mariusz Pawlak rozmawiali o funkcjonowaniu tzw. rajów podatkowych. Wypłynęły dokumenty, które ujawniają kwoty zdeponowane w tzw. rajach podatkowych przez czołowych światowych polityków, sportowców i celebrytów. W sprawie pojawiają się też nazwiska znanych osób z Polski.
2016-04-04, 09:00
Posłuchaj
Wyciek ponad 11,5 miliona dokumentów nastąpił z kancelarii podatkowej i prawnej Mossack Fonseca działającej w Panamie. To z jej usług korzystały osoby, które nie chciały chwalić się swoim rzeczywistym majątkiem. Sprawę badały „The Guardian”, „Süddeutsche Zeitung”, „Gazeta Wyborcza” oraz ponad sto innych redakcji z 76 krajów świata.

– Skala jest duża i wynika z tego, że doszło do dokładnego przebadania dokumentów. Już od jakiegoś czasu wiemy, że istnieje coś takiego jak optymalizacja podatkowa. Istnieje około 600 narzędzi służących do optymalizacji podatkowej. Jednym z nich jest właśnie transfer licencji do rajów podatkowych – mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.
Dr Maciej Bukowski z WISE Europa zwrócił uwagę, że ciężar opodatkowania w rajach podatkowych jest zmniejszany całkowicie legalnie.
– Z dobrodziejstw niskiego opodatkowania korzystają osoby dysponujące wielkim środkami pieniężnymi. Jest to całkowicie legalne. Milionerzy i firmy uciekając się do sztuczek prawnych są w stanie zmniejszyć w pełni legalnie ciężar opodatkowania – wyjaśniał ekspert.
REKLAMA
– Raje podatkowe powstały z potrzeby ukrywania nielegalnych pieniędzy. Jednak politycy i systemy prawne dokonały legalizacji funkcjonowania optymalizacji podatkowej – dodał Mariusz Pawlak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
W całości Pulsu gospodarki także m.in. o pierwszych dniach zbierania wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus.
Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/gm/pj
REKLAMA
REKLAMA