Czesi też mają wielki problem z jedyną kopalnią węgla kamiennego. Pracują w niej Polacy
Prywatny właściciel jedynej wydobywającej w Czechach węgiel kamienny spółki OKD (Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie) zadeklarował, że nie sprzeda jej bez wcześniejszego ustabilizowania przeprowadzonego wspólnie z rządem - poinformowały w piątek czeskie media.
2016-04-15, 13:35
OKD należy do zarejestrowanej w Londynie spółki New World Resources (NWR), która z kolei stanowi własność funduszy inwestycyjnych występujących wspólnie jako Ad Hoc Group (AHG).
Kopalnia niewypłacalna, 6 mld koron długu
Ze względu na zaciągnięte długi NWR znajduje się w stanie faktycznej niewypłacalności. Jej ubiegłoroczna strata wyniosła około 6 mld koron (955 mln złotych) w porównaniu z 567 mln koron (90 mln złotych) rok wcześniej.
Winne ceny węgla i koszty długu
Zdaniem analityków poza spadkiem cen węgla winne są temu także koszty obsługi własnego ogromnego zadłużenia.
Kopalnia zatrudnia 8,8 tys. własnych pracowników. Pracują też w niej polscy górnicy
OKD przynosi straty mimo podjętych przedsięwzięć oszczędnościowych. Spółka ma 9 800 własnych pracowników, zatrudniając ponadto 2 700 osób z firm z nią kooperujących i 200 dalszych wynajętych od agencji pośrednictwa pracy. W obu tych ostatnich kategoriach chodzi w znacznej mierze o pracowników z Polski. Obecna sytuacja zagraża także tysiącom miejsc pracy w sektorach obsługujących górnictwo.
Deklaracje zakupu deficytowej kopalni deklaruje czeski miliarder
Z ofertą zakupienia OKD wystąpiła dysponująca mniejszościowym udziałem w NWR grupa Arca Capital słowackiego miliardera Pavola Krupy. Zadeklarował on w czwartek w publicznej Czeskiej Telewizji, że byłby w stanie utrzymać funkcjonowanie OKD przez pięć do siedmiu lat bez potrzeby "dojenia" państwa.
Zarząd chce tymczasem ustabilizować sytuację kopalni we współpracy z rządem
"Członkowie grupy AHG (inwestorzy), którzy posiadają większość praw głosowania w spółce NWR potwierdzają otrzymanie listu pana Krupy o jego zainteresowaniu kupnem spółki OKD, co doceniamy. Naszym priorytetem pozostaje jednak współpraca z rządem w dokończeniu planu stabilizacyjnego. Z panem Krupą możemy dyskutować po ustabilizowaniu sytuacji finansowej OKD" - głosi list, jaki przesłał agencji CTK rzecznik AHG Roman Parzik.
O ewentualnej pomocy ze strony rządu rozmawiali we wtorek z przedstawicielami AHG minister finansów Andrej Babisz oraz minister handlu i przemysłu Jan Mladek.
Czeski rząd ma zdecydować, czy zajmie się pomocą dla kopalni
Po rozmowach ministrowie oświadczyli, że AHG przedstawi w ciągu kilku dni informacje, których domaga się rząd. Dopiero wtedy rząd rozstrzygnie o swym dalszym postępowaniu w sprawie OKD.
AHG wyraziła nadzieję, że wiążąca umowa z państwem zostanie zawarta do 30 kwietnia czyli zgodnie z jej planem niedopuszczenia do niewypłacalności OKD. Natomiast umowa niewiążąca miałaby zostać podpisana do 22 kwietnia.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA