Jest szansa na zwiększenie eksportu polskich produktów mlecznych do Chin i Japonii
Chiny i Japonia są zainteresowane importem przetworów mlecznych z krajów Unii Europejskiej.
2016-04-26, 22:16
Posłuchaj
Takie wnioski płyną z przebiegu misji gospodarczej w tych dwóch krajach, zorganizowanej przez unijnego Komisarza do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Phila Hogana.
Misja z udziałem 45 przedstawicieli branży rolno-spożywczej, przebywała w Azji od 16 do 22 kwietnia. Rozmowy i spotkania miały miejsce w Szanghaju, Pekinie i Tokio.
Komisja Europejska liczy na otwarcie rynku dalekowschodniego
Zdaniem uczestniczącej w przedsięwzięciu Agnieszki Maliszewskiej -dyrektor Polskiej Izby Mleka, Komisja Europejska liczy na intensyfikację eksportu przetworów mlecznych do Chin w związku z pogarszającą się sytuacją producentów i przetwórców w Europie.
Chińczycy nie ufają własnym producentom mleka
W minionych latach w Chinach dochodziło do zatruć po spożyciu wyprodukowanego tam mleka, skażonego melaminą - toksyczną substancją wykorzystywaną między innymi przy produkcji środków czystości. Dlatego wielu Chińczyków nie ufa krajowym producentom i poszukuje przetworów mlecznych z importu. To szansa dla unijnych przetwórców.
REKLAMA
Polskie firmy mleczarskie są już w Chinach
Polskie firmy mleczarskie już sprzedają swoje produkty w Chinach. Jest to możliwe dzięki spełnieniu warunków fitosanitarnych i weterynaryjnych, rygorystycznie przestrzeganych przez Chińczyków.
Dostosowanie się do określonych wymogów sprawiło, że chiński rynek stał się dostępny dla wielu polskich firm z sektora przetwórstwa mleka.
Jednak wejście polskich przetwórców na chiński rynek poprzedziły długo trwające przygotowania i kontrole.
Polskim mlekiem zainteresowani są również Japończycy
Polskimi przetworami mlecznymi interesują się również Japończycy. Tam również docierają już produkty z Polski, choć w niewielkich ilościach.
REKLAMA
W Unii Europejskiej jest nadwyżka mleka i przetworów z niego
Zniesienie kwot mlecznych i rosyjskie embargo stały się przyczyną powstania dramatycznie dużej nadwyżki mleka i przetworów z niego w krajach unijnych.
Wielu przetwórców mleka uważa, że do rozwiązania problemu przyczyniłoby się wprowadzenie dopłat eksportowych. Taki pomysł komisarz do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan kategorycznie odrzuca.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA