Zmarł Bogusław Czajkowski, dziennikarz Polskiego Radia
Z głębokim żalem żegnamy zmarłego 5 lipca 2016 r. Bogusława Czajkowskiego, wieloletniego dziennikarza ekonomicznego i społecznego Programu 1 Polskiego Radia oraz m.in. redakcji Muzyka i Aktualności, Radio Biznes. Pracy w Radiu poświęcił ponad pięćdziesiąt lat.
2016-07-07, 09:01
Do Archiwum Polskiego Radia przekazał prawie 11 tys. taśm o niezwykłej wadze historycznej. Utrwalił głosy, przeżycia i spostrzeżenia wybitnych uczonych, m.in. prof. Aleksandra Gieysztora, prof. Jana Zachwatowicza, prof. Kazimierza Michałowskiego; wspinaczy: Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz; żeglarzy: Jerzego Tarasiewicza, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Leonida Teligi; dowódców wojskowych: gen. Romana Abrahama, Juliusza Rómmla. Wiele z tych nagrań trafiło do Zakładu Zbiorów Dźwiękowych i Audiowizualnych Biblioteki Narodowej.

Był też autorem książek: „Portret z pamięci” – opisującej postać malarza Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego; „Proces w Norymberdze” – będącej relacją z przebiegu procesów zbrodniarzy hitlerowskich, portretem polskich sędziów, prokuratorów, tłumaczy i świadków; „Jesteśmy Polakami” – opisującej działaczy walczących o polskość w Niemczech; „Śmierć może poczekać” – o pilotach oblatywaczach oraz „Do grobowej deski”– będącej zapisem wspomnień Sybiraków.
Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji za dokument historyczny w latach 1963, 1975, 1978, 1986, 1988; Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS za upowszechnianie pamięci narodowej w 1963 r. W roku 1966 i 1974 otrzymał nagrodę Ministra Obrony Narodowej I Stopnia za „Polski czyn zbrojny w okresie II Wojny Światowej”. W 1979 roku otrzymał nagrodę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za „Pamięć o Wrześniu 1939 roku”, a także w 1992 roku nagrodę Episkopatu Polski, Duszpasterza i Kapelana Kombatantów Biskupa Zbigniewa Józefa Kraszewskiego za całokształt „przywoływania i utrwalania pamięci narodowej”.
Patriota. Łącznik w Powstaniu Warszawskim. Więzień obozu w Stuthoffie. Znawca sztuki. Wspaniały człowiek.
REKLAMA
Koleżanki i koledzy z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
REKLAMA