Eksperci o szczycie NATO

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO – to najważniejsza decyzja szczytu Sojuszu, w którym wzięli udział przywódcy państw Paktu Północnoatlantyckiego. W Polskim Radiu 24 ustalenia przywódców NATO komentowali dr Spasimir Domaradzki, politolog, gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, Piotr Maciążek z portalu Defence24.pl i Mateusz Krupczyński z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.

2016-07-11, 13:50

Eksperci o szczycie NATO
Prezydent RP Andrzej Duda, podczas konferencji prasowej na zakończenie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, 9 bm./fot.PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

11.07.16 Dr Spasimir Domaradzki: „Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to wyraźny znak jedności Paktu”.
+
Dodaj do playlisty

Najistotniejszą decyzją szczytu NATO - z perspektywy Warszawy - jest umieszczenie czterech tysięcy żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Oprócz tego, Stany Zjednoczone wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej liczącą pięć tysięcy żołnierzy brygadę pancerną. To odpowiedź na ofensywne działania Rosji.

– Decyzje podjęte w Warszawie oznaczają ostateczne i pełnoprawne członkostwo państw Europy Środkowo-Wschodniej w Sojuszu – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Spasimir Domaradzki. – Wzmocnienie wschodniej flanki NATO to wyraźny znak jedności Paktu – dodawał politolog.

Z kolei gen. Roman Polko zaznaczył na naszej antenie, że decyzje podjęte podczas szczytu w Warszawie mają niebagatelne znaczenie w kontekście agresywnej polityki Kremla. – NATO pokazało spójność, to zaskoczenie dla Rosji. Putin stracił inicjatywę, do tej pory to on dyktował warunki swoimi działaniami – komentował ekspert.

Także Piotr Maciążek odniósł się do działań Rosji w kontekście warszawskiego spotkania. Podkreślił, że w odpowiedzi na ustalenia szczytu, pojawiły się m.in. spreparowane wywiady z polskimi wojskowymi, czy też propagandowe teksty podpisane nazwiskiem byłego prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego.

REKLAMA

Mateusz Krupczyński, który był jednym z zaproszonych na szczyt gości, opowiedział z kolei o dyskusjach, jakie toczyły się w dniach 8-9 lipca. Zwrócił także uwagę, że młodsze pokolenie będzie musiało stawić czoła nowym wyzwaniom, które będą występować w cyberprzestrzeni i które będą coraz bardziej zaawansowane. Za przykład podał atak cybernetyczny, który odciął prąd w zachodniej części Ukrainy przez co mieszkańcy przez miesiąc byli odcięci od prądu. - To będzie miało znaczenie w przyszłości i warto przygotowywać do tego młodych ludzi, którzy być może za dziesięć lat będą na wysokich stanowiskach – podsumował Krupczyński.

Polskie Radio 24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej