NEET, czyli Not in Employment, Education or Training

NEET to skrót od angielskiego sformułowania „not in employment, education or training” i oznacza młode osoby, które nie uczą się, nie pracują i nie przygotowują do zawodu poprzez kursy doszkalające.

2016-07-27, 18:31

NEET, czyli Not in Employment, Education or Training
Paweł Poszytek, prezes Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Kim są NEET-sy, wyjaśnia Paweł Poszytek, prezes Fundacji Ro (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Najczęściej są to osoby z nałogami, problemami zdrowotnymi, pochodzące z biednych lub dysfunkcyjnych rodzin, albo imigranci.

W Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy użyto takiego określenia w roku 1999, dotyczy ono osób w wieku od 16 do 24 lat. W Polsce problem z takimi osobami jest mniejszy, bo mamy obowiązek szkolny dla młodych do 18. roku życia. To nie oznacza jednak, że problem nie istnieje w ogóle.

Z badań wynika, że typowy polski NEET większość czasu spędza przed komputerem albo telewizorem. To osoby, które mają kłopoty społeczne, a jednocześnie nie dostrzegają ich urzędy pracy, pomoc społeczna ani inne instytucje, bo najczęściej są biernymi uczestnikami rynku. 

NEET-sy są grupą, która kosztuje budżety krajów UE po kilka miliardów euro rocznie. Od 2008 liczba NEET-sów w Unii wzrosła z 12,7 do 16,2 procent. Dane dla Polski są zbliżone do unijnej średniej.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej