Powstaje jedna inspekcji bezpieczeństwa żywności: czy to dobry pomysł?

Reforma systemu bezpieczeństwa żywności przygotowywana przez resort rolnictwa zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. będzie działała w Polsce jedna instytucja sprawująca nadzór nad bezpieczeństwem żywności.

2016-08-25, 09:19

Powstaje jedna inspekcji bezpieczeństwa żywności: czy to dobry pomysł?
Nad bezpieczeństwem żywności ma czuwać jedna instytucja. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nowej inspekcji bezpieczeństwa żywności mówili w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki: Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan, Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków i Rodziewicz ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Będzie to Państwowa Inspekcja  Bezpieczeństwa Żywności.

Negatywnie ocenia te propozycje Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Dyskusja na temat tego toczy się od lat i za każdym razem podnosimy argumenty, że jest to nierozsądne, a przede wszystkim niebezpieczne dla polskich producentów żywności – uważa gość radiowej Jedynki. – Łączenie w jedną inspekcję zawsze wiąże się z tym, że będzie zamieszanie, kto kontroluje, w jakim zakresie, czy dotychczasowi pracownicy przejdą do nowej inspekcji, bo przepisy, które zostały zaproponowane, jednoznacznie tej kwestii nie rozwiązują. Po drugie 80 proc. produktów eksportujemy w granicach Unii Europejskiej. Mamy obawy, że to będzie jeden z tych argumentów, który będzie pokazywał krajom UE: w Polsce musi się dziać źle, skoro robią taką wielką reformę – uzasadnia obawy.

Ważne są szczegóły zmiany

Pozytywnie ocenia natomiast  propozycje resortu Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków.

REKLAMA

- Jest to dobry kierunek zmian. Jak zwykle ważne są przede wszystkim szczegóły w tej zmianie. Bardzo istotne jest, aby nowa inspekcja zapewniła poprawę koordynacji działań kontrolnych, aby zmniejszyła uciążliwość dla podmiotów objętych kontrolę – zaznacza rozmówczyni „Agro-Faktów”.

Zalety nowego rozwiązania zauważa także Janusz Rodziewicz ze Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP.

- Zintegrowana inspekcja to dobry pomysł i od dawna już przygotowywany. Bardzo ważne jest, aby decydującą rolę w tej inspekcji odgrywała weterynaria i Państwowa Inspekcja Sanitarna – wyraża opinię ekspert.

Resort rolnictwa wskazuje, że proces konsolidacji instytucji nadzorujących bezpieczeństwo żywności odbył się w ostatnich kilkunastu latach w większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Aktualnie w 23 spośród 28 krajów UE przeprowadzono działania polegające na połączeniu instytucji kontrolnych.

Elżbieta Mamos, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej