Polskie obligacje w Chinach
Polska została pierwszym krajem w Europie, który wyemitował obligacje w chińskiej walucie. Na tamtejszym rynku rząd sprzedał papiery warte ponad 1,7 miliarda złotych. O sprawie w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 mówili Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej i Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.
2016-08-26, 09:01
Posłuchaj
Jak oceniał na naszej antenie Przemysław Ruchlicki, Chiny to dobre miejsce do pozyskiwania kapitału. – Tam są pieniądze – podkreślał. Ekspert zauważył przy tym, że Polska nie będzie miała problemu ze spłacaniem „niechodliwych w obrocie międzynarodowym juanów”. – Po emisji obligacji, zobowiązanie zostało zamienione na euro. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż bezpośrednie inwestowanie w chińską walutę. Wydaje się, że relacja złoty-euro będzie stabilniejsza niż złoty-juan – komentował.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, emisja obligacji w chińskiej walucie to swego rodzaju inwestycja w przyszłość. – Kwota wyemitowanych papierów nie jest zbyt wysoka. Tu chodzi jednak przede wszystkim o zainteresowanie Chińczyków polskim rynkiem – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. – Wyemitowanie obligacji było dobrym pomysłem – dodawał.
![Od lewej: Roland Paszkiewicz, Przemysław Ruchlicki i Piotr Soroczyński; Foto: PR24/TB](http://static.prsa.pl/images/d0b5172c-5d0b-4e66-8805-3ae7d9ef2509.jpg)
– Poszerzanie bazy inwestorów, którzy są zainteresowani polskim długiem, prowadzi do obniżenia jego kosztów obsługi – wskazywał z kolei na naszej antenie Roland Paszkiewicz. – Próby zwiększania puli zainteresowanych naszym długiem należy ocenić bardzo pozytywnie – podsumował ekonomista.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24
Data emisji: 26.08.2016
Godzina emisji: 10.15
REKLAMA
REKLAMA