Frankowicze kontra mBank: UOKiK wydał kolejny istotny pogląd. Dotyczy następnej niedozwolonej klauzuli w umowach

Prezes UOKiK po raz trzeci przedstawił istotny pogląd w sprawie; dotyczy on kolejnego sporu frankowiczów z mBankiem, podano w czwartkowym komunikacie Urzędu.

2016-09-22, 15:15

Frankowicze kontra mBank: UOKiK wydał kolejny istotny pogląd. Dotyczy następnej niedozwolonej klauzuli w umowach
Wniosek w tej sprawie złożyli konsumenci, którzy zaciągnęli w mBanku kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. . Foto: Pixabay

Urząd uznał, że klauzule, które nieprecyzyjnie wskazują przesłanki zmiany oprocentowania kredytu, są niedozwolone.

Nieprecyzyjne klauzule dotyczące zmiany oprocentowania pozyczek

Wniosek w tej sprawie złożyli konsumenci, którzy zaciągnęli w mBanku kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim. W 2013 r. złożyli oni pozew przeciwko bankowi. Kredytobiorcy zakwestionowali klauzule, które nieprecyzyjnie określały możliwość zmiany oprocentowania pożyczki.

Sprawa znajduje się w instancji odwoławczej

W 2015 r. sąd pierwszej instancji uznał, że klauzula nie była abuzywna. W uzasadnieniu stwierdził m.in., że konsumenci nie wykazali, czy w wyniku zmiany oprocentowania ponieśli szkodę. Po złożeniu apelacji sprawa jest w tej chwili rozpatrywana przez sąd drugiej instancji.

UOKiK nie zgadza się z pierwszą opinią sądu

Ze stanowiskiem sądu nie zgodził się UOKiK.

"W przedstawionej opinii Urząd podzielił zdanie powodów, że klauzula uprawnia bank do arbitralnej decyzji w sprawie zmiany oprocentowania, a konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takiego działania. Przesłanki wskazane są przez bank zbyt ogólnie, brak jest informacji kiedy zmiany mogą być wprowadzone oraz w jaki sposób wpłyną na oprocentowanie" – poinformował Prezes UOKiK Marek Niechciał.


Powiązany Artykuł

frank szwajcarski 1200.jpg
Prezes UOKiK pomaga frankowiczom w sporze z mBankiem. Chodzi o klauzule niedozwolone w umowach kredytowychw



Możliwość wyrażenia istotnego poglądu w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów dała Prezesowi UOKiK nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Istotny pogląd w sprawie to stanowisko, w którym Urząd może dzielić się z sądem swoją wiedzą i wspierać w rozwiązaniu sporu.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej