Program wsparcia do rynków rolnych. Trwają konsultacje

Trwa dyskusja nad przygotowanym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi projektem "Programu rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce".

2016-10-05, 13:57

Program wsparcia do rynków rolnych. Trwają konsultacje
Profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, podkreśla, że przygotowując program należy bardziej zdecydowanie zaplanować pomoc dla tych segmentów rynku, które jej najbardziej potrzebują i które mają szanse zaistnieć na rynkach światowych . Foto: www.Pixabay.com

Posłuchaj

O priorytetach wsparcia dla rolników w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiono w nim między innymi formy wsparcia przewidziane w uregulowaniach unijnych oraz krajowych. Nakreślono priorytety.

Ważne są priorytety

Zdaniem Ryszarda Zarudzkiego, podsekretarza stanu w resorcie rolnictwa na niektóre rynki trzeba zwrócić szczególną uwagę.

- Program mamy dla 9 rynków, w szczególności jest dla nas ważny rynek mleka, na którym skończyło się kwotowanie, oraz rynek cukru, na którym w przyszłym roku czeka nas likwidacja kwot – wylicza gość.

Profesor Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki  Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, podkreśla, że przygotowując program należy bardziej zdecydowanie zaplanować pomoc dla tych segmentów rynku, które jej najbardziej potrzebują i które mają szanse zaistnieć na rynkach światowych.

REKLAMA

- Kilkanaście lat temu mało kto dawał szansę, że wspieranie polskiego mleczarstwa daje jakiekolwiek rezultaty. Tymczasem jesteśmy potentatem, nie tylko europejskim, ale także światowym – podkreśla rozmówca.

Szybsza pomoc

Waldemar Broś -prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich uważa, że wiele zależy od  Brukseli, która w sytuacjach zagrażających na przykład rynkowi mleka w krajach Unii, powinna szybciej podejmować niezbędne działania.

- Jeśli są symptomy kryzysu, to nie należy czekać rok czy półtora roku, tak jak to było ostatnio. Oczywiści trzeba stworzyć mechanizm, który by zabezpieczał przez kapitałem spekulacyjnym. Jest również kwestia urealnienia cen zakupy interwencyjnego mleka w proszku, masła i serów – wyjaśnia.

Dopłaty decydują o konkurencyjności

Konieczna jest weryfikacja porozumień ze Światową Organizacją Handlu, dotyczących odejścia od dopłat  przy eksporcie unijnych przetworów mlecznych, ocenia Waldemar Broś.

REKLAMA

- W sytuacjach trudnych dopłaty powinny wracać, żebyśmy byli bardziej konkurencyjni, zwłaszcza wobec krajów, gdzie koszty są zdecydowanie niższe, mam ma myśli Stany Zjednoczone, czy Nową Zelandię – tłumaczy.

Co z rynkiem wieprzowiny?

Wobec zapowiedzianego  na przyszły rok zniesienia limitów produkcji, szczególnej uwagi wymaga rynek cukru, konieczne jest także udzielenie wparcia rynkowi wieprzowiny, choć promocja za granicą musi być szczegółowo analizowana- zauważa  prof. Andrzej Kowalski.

- Należy utrzymać stan pogłowia, który jest. Potrzebne są działania osłonowe, na szerszą promocję przyjdzie czas, gdy poradzimy sobie z ASF – dodaje.

W "Programie rozwoju głównych rynków rolnych " analizowana jest też struktura gospodarstw i sektora przetwórstwa, na tle głównych producentów w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Do 15 października program będzie poddawany konsultacjom społecznym.

Dariusz Kwiatkowski, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej