Cenzura w Internecie – kto rządzi siecią?
– Internet jest na razie w dużej mierze prywatny. Rząd dusz sprawuje jedna czy dwie firmy. To ci, którzy na swoich platformach gromadzą najwięcej ludzi – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Garwoński, ekspert od spraw Internetu.
2016-11-08, 15:03
Posłuchaj
W ostatnim czasie z Facebooka zniknęły profile m.in. Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Administratorzy strony blokowali też profile samych działaczy.
Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że w celu uniknięcia takich sytuacji należy stosować się przede wszystkim do regulaminu właściciela. – Oczywiście jest prawo i ono stosuje się w ramach różnych jurysdykcji. Dzięki przepisom o ochronie danych osobowych i o świadczeniu usług cyfrowych możemy domagać się usunięcia różnych treści. Natomiast większym wyzwaniem jest domaganie się przywrócenia – mówił. Dodał, że szansą może być zorganizowanie się większej liczby osób o określonych poglądach, "ale nie takich, które tępi państwo". – Musi nas być dużo, wtedy media się uginają, po drugie można wystąpić do państwowych instytucji, aby zapewniły nam ochronę. Może być prawna, ale też polityczna – wyjaśniał Maciej Gawroński.
Mecenas podkreślał, że społeczeństwo informacyjne cały czas się kształtuje. W wyniku takich zderzeń, jak usuwanie profili narodowców z Facebooka, wypracowywane są standardy, a zwyczaje, zachowania i normy portali dostosowują się do prawa lokalnego. Jego zdaniem, największym wyzwaniem dla świata jest to, "w którą stronę rozwinie się ewolucja społeczno-technologiczna".
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 08.11.2016
Godzina emisji: 14:18
REKLAMA
REKLAMA