Łódzkie: nowoczesne włókiennictwo znowu pozwoli na rozwój i zdobycie nowych rynków

Do 2020 roku woj. łódzkie ma do rozdysponowania ok. 10 mld zł. To o ponad 650 mln zł więcej niż w minionych latach. Region liczy, że dzięki tym środkom uda się zwiększyć jego konkurencyjność.

2016-11-10, 19:59

Łódzkie: nowoczesne włókiennictwo znowu pozwoli na rozwój i zdobycie nowych rynków
Mieszkańcy Łodzi podkreślają, że władze miasta mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii nowych inwestycji. Foto: Wikimedia Commons, Patryk

Posłuchaj

Dobrze wykorzystane środki UE mogą wpłynąć na kooperację i na korelacje między firmami na poziomie europejskim, a nawet światowym – podkreśla dr Jarosław Czub z Instytutu Europeistyki UW. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Największym miastem regionu jest naturalnie Łódź, ale przecież województwo nie kończy się tylko na tym mieście. Trzeba też pamiętać o innych obszarach, jak np. Zagłębie Górniczo-Energetyczne z Bełchatowem na czele, Zagłębie Ceramiczno-Budowlane Opoczno – Tomaszów Mazowiecki czy obszar Rozwoju Intensywnego Rolnictwa, czyli m.in. powiat łowicki. Są też tereny Turystyczne Dolin Rzecznych Pilicy, Warty i Bzury.

Włókiennictwo ciągle najważniejsze

Ale gdy mówimy Łódź, to przede wszystkim myślimy – włókiennictwo. Dlatego nie dziwi, że ta gałąź gospodarki jest jedną z inteligentnych specjalizacji wybranych przez województwo. Ma być dźwignią nowoczesnego rozwoju Łódzkiego.

– Wynika to z kilku aspektów. Pierwszy jest historyczny. Otóż jeszcze przed II wojną światową Łódź słynęła z przemysłu włókienniczego, teraz jest to przemysł włókienniczo-syntetyczny. W mieście działa ok. 10 tys. firm, co świadczy o potencjale, szczególnie tych małych i średnich przedsiębiorstw, które działają m.in. na rzecz tych większych, globalnych korporacji. Dlatego jest to zdecydowanie wskazany kierunek rozwoju – ocenia gość Jedynki: dr Jarosław Czub z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto podkreślić, że te 10 tys. firm branży odzieżowej i włókienniczej to 1/3 przedsiębiorstw funkcjonujących w tym sektorze w Polsce.

REKLAMA

"

Jarosław Czub W Łodzi działa ok. 10 tys. firm, co świadczy o potencjale, szczególnie tych małych i średnich przedsiębiorstw.

Innowacyjne Łódzkie

A chodzi nie tylko o modę i produkcję tkanin, ale także o innowacje.

– Dzięki tym środkom, które będzie można otrzymać z Unii Europejskiej na działania innowacyjne i badawcze, będzie można te konkretne kierunki jeszcze bardziej wzmocnić i rozwinąć – zauważa Łukasz Jaros z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Łodzi.

Jak wyjaśnia Marzena Fejdiś z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex, obecnie włókiennictwo to innowacyjne obszary, które nie mają nic wspólnego z tym dawnym.

– Są to wyroby włókiennicze dla przemysłu obronnego, jak i cywilnego. To tzw. technologie podwójnego zastosowania. Może to być np. materiał, który po założeniu będzie monitorował funkcje życiowe – podkreśla.

REKLAMA

Oferta wsparcia dla przedsiębiorców jest bardzo szeroka, mogą oni korzystać np. z bonów na innowacje, ale nie tylko.

– Jeśli chodzi o środki dla przedsiębiorców, to przede wszystkim są to bezzwrotne dotacje na innowacje, na projekty badawcze. Niedawno był ogłoszony konkurs na bezzwrotne dotacje na OZE. Są także dostępne środki zwrotne, w postaci pożyczek – wylicza Łukasz Jaros.

"

Łukasz Jaros Środki dla przedsiębiorców, to przede wszystkim są to bezzwrotne dotacje na innowacje, na projekty badawcze.

Lider nowoczesnej branży włókienniczej

Czyli dzięki środkom unijnym region może się stać jednym z najbardziej  innowacyjnych i konkurencyjnych w tej branży w całej Europie. 

– Ma bardzo dużą szansę. Ponieważ tych środków unijnych jest naprawdę sporo, to jest kwota 2,2 mld euro przeznaczona na Regionalny Program Operacyjny. Jeśli będą one dobrze wykorzystane, a obecnie polityka jest prawidłowa i kierunek rozwoju też, najważniejsze aspekty, które mają być realizowane również są pozytywne, i dlatego to wszystko może mieć wpływ na siłę i pozycję województwa łódzkiego. Może też wpłynąć na kooperację i na korelacje między firmami na poziomie europejskim, a nawet światowym – podkreśla dr Jarosław Czub.

REKLAMA

Wciąż jeszcze przedsiębiorcy mogą składać wnioski w ramach konkursu na innowacyjność.

 – Obecnie trwa nabór wniosków w ramach Poddziałania Innowacje w MSP. Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 55 proc. kosztów kwalifikowalnych. Przedsiębiorstwa średnie mogą liczyć na 45 proc. Są to środki na zakup różnego rodzaju maszyn, urządzeń, w szczególności tych, które będą służyły innowacyjności – przypomina Łukasz Jaros.

Priorytety to także farmaceutyki i budownictwo

Region łódzki stawia nie tylko na włókiennictwo, ale także na zaawansowane materiały budowlane, medycynę, farmację i kosmetyki, a także energetykę, innowacyjne rolnictwo, informatykę i telekomunikację. Każda z tych specjalizacji to inny potencjał.

– Jest tych sześć priorytetów. Z punktu widzenia Łódzkiego na pierwszym miejscu powinno być włókiennictwo, jego rozwój. A szczególnie innowacyjność w tym zakresie, gdyż na to kładzie nacisk Komisja Europejska, by każda branża, w której działa dany region, odznaczała się innowacyjnością, miała charakter biotechnologiczny. Ale w tym regionie jest też ważne „zagłębie” farmaceutyczne, szczególnie w okolicach Pabianic i Łodzi. Ponadto jest to też województwo związane z budownictwem, są tam liczne zakłady produkcyjne z tej branży, jak choćby Opoczno. Dzięki tym trzem priorytetowym kierunkom może się rozwijać cały region – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

"

Jarosław Czub Z punktu widzenia Łódzkiego na pierwszym miejscu powinno być włókiennictwo, jego rozwój.

Rewitalizacja wspomoże branżę budowlaną

W regionie łódzkim są duże potrzeby w zakresie rewitalizacji. W regionie znajdują się zarówno tereny poprzemysłowe, jak i zaniedbane struktury śródmiejskie.  Dlatego w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wskazano, że rewitalizacja ma na celu przywrócenie lub nadanie funkcji społecznych i gospodarczych na terenach zdegradowanych, co będzie miało wpływ na niwelowanie zjawisk związanych z problemami społecznymi na tych obszarach.

– Dlatego w IV kwartale tego roku konkurs na rewitalizację zostanie ogłoszony. I samorządy lub przedsiębiorcy, ale i inne podmioty będą mogli uzyskać dofinansowanie kompleksowych projektów rewitalizacyjnych. Oczywiście, będzie wymagana zgodność z dokumentem strategicznym przygotowywanym przez poszczególne samorządy, z tzw. Lokalnym Programem Rewitalizacji. Projekty muszą zawierać aspekt środowiskowy, społeczny i przestrzenny. Wnioski o dofinansowanie będzie można prawdopodobnie składać jeszcze w tym roku – przypomina Łukasz Jaros z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich

"

Łukasz Jaros Projekty rewitalizacyjne muszą zawierać aspekt środowiskowy, społeczny i przestrzenny.

Zdrowotne problemy Łódzkiego

Aby te wszystkie plany i wizje można wdrożyć w życie, województwo musi się uporać ze swoimi problemami. Wśród nich jest m.in. wyludnianie się regionu. I jak zaznacza Dominik Patora z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego, nie chodzi tylko o to, że rodzi się bardzo mało dzieci.

 – W województwie jest największa umieralność, szczególnie mężczyzn, i jest bardzo duży problem ze zdrowiem naszych obywateli. Dlatego stawiamy na programy profilaktyczne i zdrowotne - mówi Dominik Patora.

REKLAMA

Na zdrowie jest przeznaczona kwota ok. 20 mln euro na programy regionalne i na programy populacyjne, z poziomu krajowego. Jeśli chodzi o zdrowotność mieszkańców, to Łódzkie jest jednym ze słabszych województw, szczególnie jeśli chodzi o zachorowalność na nowotwory. 

– Obecnie uruchamiamy programy na poziomie województwa, gdzie beneficjenci, czyli szpitale, jednostki opieki zdrowotnej będą mogli składać projekty i wspierać część populacji. Niedługo będzie uruchomiony program dotyczący choroby nerek, następnie z zakresu rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki temu te osoby, które powinny zostać przywrócone na rynek pracy, osoby z problemami kardiologicznymi, będą mogły łatwiej odbyć rehabilitację – podkreśla Zbigniew Gwadera z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego.

"

Zbigniew Gwadera Niedługo będzie uruchomiony program dotyczący choroby nerek, następnie z zakresu rehabilitacji kardiologicznej.

Sposób na demografię

Władze województwa muszą się jeszcze zmierzyć z innymi kłopotami.

– Na pewno z problemem starzenia się społeczeństwa, są problemy z ochroną zdrowia. Jest też kwestia ochrony rynku pracy, bo to jest w dużym stopniu z tym powiązane. Są to kluczowe elementy, które mogą mieć wpływ na rozwój tego regionu. Ponieważ ten czynnik ludzki jest w jakimś stopniu zastępowany przez maszyny, czy nowoczesne technologie, preinkubatory, które mają wpływ na rozwój danego przemysłu. Ale będzie to nadal najbardziej kluczowym elementem. Stąd niezbędny jest rozwój infrastruktury jednostki, czyli poszerzanie kompetencji, dokształcanie przez całe życie, o czym mówi Strategia Europa 2020. Do tego nawiązują też te kierunki rozwoju województwa Łódzkiego – wyjaśnia dr Jarosław Czub.

REKLAMA

Czyli region nie pozostawia biernego rozwoju infrastruktury, budownictwa czy innych technologii, ale wspiera rozwój nie tylko przedsiębiorczości, lecz także rozwój poszczególnych jednostek. Są możliwości dokształcania i biernego, i czynnego w ramach różnych formuł Europejskiego Funduszu Społecznego. Czyli można pozyskiwać fundusze unijne, ale można też uczestniczyć jako kursant w ramach szkoleń finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Atuty województwa łódzkiego

Region ma też zdecydowanie mocne strony, związane m.in. z położeniem geograficznym.

– Najsilniejszą stroną województwa łódzkiego jest oczywiście infrastruktura. Jest bardzo dobry system dróg szybkiego ruchu, autostrad. Będą rozbudowywane koleje i lotniska. A jest to region położony w centrum Polski i ma to bardzo duży wpływ na przyciąganie inwestorów, oprócz prawidłowo prowadzonej polityki gospodarczej –  przypomina dr Jarosław Czub z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

"

Jarosław Czub Łódzkie to region położony w centrum Polski i ma to bardzo duży wpływ na przyciąganie inwestorów.

Dlatego też region łódzki mocno stawia na transport, który ma być ekologiczny i niskoemisyjny, na co region zwraca szczególną uwagę.

REKLAMA

– Myślę, że warto zadbać o to, żebyśmy żyli w miłym otoczeniu, czystym, pozbawionym negatywnych skutków cywilizacji. Żeby miasta były nowoczesne i ekologiczne. Na transport chcemy przeznaczyć najwięcej pieniędzy, prawie 400 mln euro – wylicza Dominik Patora z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego.

W Łódzkiem przeprowadzono już ponad 100 naborów wniosków, na ponad 1 mld zł.

 – Gdzie dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 870 mln zł. W tym roku zaplanowano jeszcze 15 konkursów, na które przeznaczono ponad 926 mln zł. Będą to głównie konkursy na internacjonalizację przedsiębiorstw, infrastrukturę ochrony zdrowia, także usługi społeczne i zdrowotne. I jeszcze na rewitalizację oraz na rozwój infrastruktury badań – mówi Dominik Patora, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego.

Szczegółowe informacje o prowadzonych i zbliżających się naborach można znaleźć na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl oraz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, Elżbieta Szczerbak, Małgorzata Byrska

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej