Donald Trump a światowa gospodarka

Amerykański prezydent-elekt zapowiedział, że już pierwszego dnia swojego urzędowania wycofa Waszyngton z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP). Co to oznacza dla globalnej gospodarki? O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Witold Michałek z Business Centre Club, Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG i Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego.

2016-11-22, 11:22

Donald Trump a światowa gospodarka
Donald Trump. Foto: AFP/EAST NEWS

Posłuchaj

22.11.16 Donald Trump a światowa gospodarka
+
Dodaj do playlisty

Jak komentował w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński, słowa Donalda Trumpa wpisują się w obecny trend, który istnieje w światowej gospodarce. – Coś się zmienia w skali globalnej. Coraz więcej krajów otwarcie mówi o tym, by zamykać swoje gospodarki lub przynajmniej bardziej koncentrować się w tym aspekcie na sobie – wskazywał ekspert.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Witold Michałek, Adam Ruciński i Tomasz Kaczor, foto: PR24/PJ Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Witold Michałek, Adam Ruciński i Tomasz Kaczor, foto: PR24/PJ

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, w przyszłości większą rolę odgrywać będą umowy bilateralne. – Przez lata podpisano szereg dużych umów międzynarodowych. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, w sytuacjach kryzysowych każdy myśli o sobie. Przykład takiego działania obserwowaliśmy w ostatnich latach w Europie – mówił Adam Ruciński.

Tomasz Kaczor z kolei przewidywał, że Donald Trump może nie zdecydować się na rezygnację ze wszystkich umów gospodarczych. – Umowa TPP nie weszła jeszcze w życie, nie została nawet ratyfikowana przez Stany Zjednoczone. Wycofanie się z niej jest zatem stosunkowo łatwe – ocenił ekonomista.

– Ciekawe, jak zostanie rozwiązana sprawa umowy NAFTA [Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu, zrzeszający USA, Meksyk i Kanadę – przyp. red.], która obowiązuje od ponad dwudziestu lat i reguluje wiele przedsięwzięć gospodarczych. Wycofanie się z niej generowałoby rzeczywiste koszty – podkreślał na naszej antenie ekspert z BGK.

REKLAMA

Zdaniem Witolda Michałka, wycofanie się Waszyngtonu z TPP będzie „prezentem dla Chin”. – Partnerstwo Transpacyficzne wiąże USA z państwami konkurencyjnymi wobec Pekinu, dla Stanów Zjednoczonych korzystne jest budowanie koalicji – wyjaśniał gość Pulsu Gospodarki.

Umowa TPP zrzesza dwanaście państw – Australię, Brunei, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Nową Zelandię, Peru, Singapur, Stany Zjednoczone i Wietnam. 

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem Pulsu Gospodarki była Justyna Golonko.   

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 22.11.16

REKLAMA

Godzina emisji: 10.15

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej