Rolnictwo emituje szkodliwe gazy. Jak to zmienić?
Rolnictwo nie należy do tych działów gospodarki, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych, jednak w odniesieniu do niektórych rodzajów takich zanieczyszczeń, znajduje się na czele stawki, wyjaśnia dr Barbara Wieliczko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
2016-12-10, 08:03
Posłuchaj
- Gazy cieplarniane generowane przez rolnictwo to 10 proc. gazów emitowanych w Unii Europejskiej. Jednak gdy patrzymy na strukturę, rolnictwo jest największym emitentem gazów cieplarnianych innych niż dwutlenek węgla, dlatego problem jest ważny i wymaga podjęcia działań. Metan to głównie produkcja zwierzęca. Podtlenek azotu to nawożenia nawozami azotowymi – wyjaśnia gość.
Proste sposoby ograniczenia emisji
Jest szereg praktyk, których zastosowanie, bez nadmiernych kosztów, może ograniczać emisję gazów cieplarnianych, powodowaną przez rolnictwo.
- W przypadku produkcji zwierzęcej bardzo korzystną z punktu widzenia ograniczania emisji gazów cieplarnianych przez rolnictwo jest zwiększenie udziału żywienia pastwiskowego krów. Inną praktyką jest immunizacja krów, czyli szczepionki, żeby nie chorowały, oraz suplementacja dawek żywieniowych dla krów probiotykami. Użyteczna może być również organizacja produkcji w celu wydłużenia okresy użytkowania stada podstawowego. W przypadku produkcji roślinnej korzystnymi praktykami jest dobór upraw o większym potencjale wiązania węgla i azotu – tłumaczy ekspertka.
Niedocenione lasy
W tym roku Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia na temat tego jak zwiększyć zaangażowanie nie tylko rolnictwa, ale też innych sektorów związanych z wykorzystaniem ziemi, w proces ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Polski rząd negatywnie ocenił unijne propozycje.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Lasy nie są tylko by je chronić, jest to dar od Pana Boga, który należy zagospodarować"
- Rząd wystąpił ze swoim stanowiskiem negatywnie oceniając propozycje Unii Europejskiej. Wątpliwości dotyczyły przede wszystkim tego, że w propozycjach Komisji Europejskiej nie jest tak jak Polska by chciała, uwzględniona kwestia ograniczenia emisji przez lasy. Za mało w tym projekcie uwzględnia się fakt, że lasy znacząco ograniczają emisję gazów cieplarnianych przez to, że wchłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Stanowisko rządu stanowiło przedmiot obrad senackiej komisji spraw zagranicznych Unii Europejskiej, która je popadła – dodaje.
Unia zarzuca stronie polskiej, że nie dysponuje przekonywującymi danymi na temat tego, w jak dużym stopniu, dzięki lasom ograniczana jest emisja CO2.
Dariusz, Kwiatkowski, abo
Polecane
REKLAMA