Chiny nie są już największym wierzycielem USA
Chiny nie są już największym zagranicznym wierzycielem USA. Po raz pierwszy od ponad 1,5 roku Państwo Środka zostało wyprzedzone przez Japonię.
2016-12-19, 11:26
Posłuchaj
O pozbywaniu się przez Chiny obligacji USA mówił w Polskim Radiu 24: Adam Puchalski, analityk X-Trade Brokers (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
W październiku, w porównaniu z wrześniem, stan posiadania Chin zmniejszył się o ponad 41 miliardów dolarów.
Według Adama Puchalskiego, analityka X-Trade Brokers, wyprzedaż obligacji ma związek z wewnętrznymi problemami Pekinu.
Adam Puchalski Chińczycy pozbywają się szeroko rozumianych rezerw, w tym amerykańskich obligacji, ze względu na słabnącą walutę, której dramatycznie próbują bronić.
- Te spadki zasobów amerykańskich obligacji, które są w posiadaniu Chin, odzwierciedlają szerszy trend. Chińczycy pozbywają się szeroko rozumianych rezerw, w tym amerykańskich obligacji, ze względu na słabnącą walutę, której dramatycznie próbują bronić. Wydaje się, że ten trend może być kontynuowany. Dalsza przecena juana, który obecnie dotarł do najniższych poziomów względem dolara od 2008 roku, jest oczywiście dla chińskiej gospodarki, bardzo mocno opartej na eksporcie, niekorzystna. Ten trend władze chińskie, zwłaszcza Bank Chin, próbują zatrzymać – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
Sytuację komplikują zapowiedzi Donalda Trumpa
Z drugiej strony, sytuację komplikują zapowiedzi Donalda Trumpa, który mówi m.in. o wyższych cłach na produkty z Chin. Jednak, jak dodaje gość Polskiego Radia 24, Chiny i USA są ściśle ze sobą powiązane, więc trudno sobie wyobrazić, że Pekin zdecyduje się na całkowite pozbycie się amerykańskich obligacji.
REKLAMA
Adam Puchalski Chiny są niejako zakładnikami USA, a USA zakładnikami Chin.
- Chiny są niejako zakładnikami USA, a USA zakładnikami Chin. Jeśli ta polityka fiskalna, którą zapowiedział Donald Trump, będzie tak ekspansywna, jak zaczęły to dyskontować rynki, to ktoś ten dług amerykański będzie musiał kupić. Deficyt i dług trzeba czymś finansować. Z drugiej strony Chiny nie mogą sobie pozwolić na takie pogrywanie ze Stanami Zjednoczonymi w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy ta gospodarka w dużej części oparta jest na kredycie i przy braku wypełnienia reform strukturalnych, może dojść do załamania i mocnej paniki, a takiego kryzysu od kilkudziesięciu lat w Chinach nie obserwowaliśmy, więc jego reperkusje miałyby ogromne znaczenie dla rynków – podkreśla Adam Puchalski.
Łączny dług publiczny USA to 20 bln dolarów, z czego ponad 6 bilionów to zadłużenie zagraniczne. Chińczycy posiadają amerykańskie obligacje za kwotę ponad 1,115 bln.
Błażej Prośniewski, awi
REKLAMA