Pikniki "Bezpieczna Polska" trwają w całym kraju. Liczne pokazy i atrakcje
Nowoczesny sprzęt wojskowy, liczne pokazy, koncerty i tradycyjna wojskowa kuchnia - to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach sobotniego pikniku "Bezpieczna Polska". Impreza odbywa się w 16 miastach w Polsce
2017-01-14, 17:35
Posłuchaj
Piknik "Bezpieczna Polska" w Łodzi
Dodaj do playlisty
Występy orkiestr, pokazy musztry paradnej, wystawę wojskowych pojazdów od lekkich po artylerię na gąsienicach zorganizowało wojsko w sobotę w Warszawie na pikniku z okazji przybycia do Polski pododdziałów amerykańskiej brygady pancernej.
Na placu Piłsudskiego w Warszawie zgromadzono m.in. pojazdy łączności, dowodzenia i artylerii; w kolejkach ustawiali się ciekawi – zwykle rodzice z dziećmi – tego, jak wewnątrz wyglądają kołowe transportery opancerzone Rosomak czy zainstalowane na ciężarówkach kontenerowe pomieszczenia łączności. Duże zainteresowanie budziły czołgi, w tym Leopardy obu używanych w Polsce typów, i samobieżna armatohaubica Krab. Dzieci, ubezpieczane przez żołnierzy, wdrapywały się na wieże; turyści robili sobie zdjęcia, a jedna z pań przyglądała się zamontowanemu na wieży karabinowi.
Powiązany Artykuł
Amerykańscy żolnierze w Polsce. Premier: bezpieczeństwo jest kwestią nadrzędną
Piknikowi towarzyszy akcja charytatywna Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, na rzecz wsparcia rodzin syryjskich, które ucierpiały w wojnie domowej.
TVP Info
Na ulicy Piotrkowskiej - w najbardziej reprezentacyjnym punkcie Łodzi - stanął w sobotę ciężki sprzęt wojskowy i pojawiło się wielu żołnierzy z jednostek stacjonujących w Łódzkiem. Piknik "Bezpieczna Polska" rozpoczął się koncertem wojskowej orkiestry z Siedlec.
REKLAMA
Na reprezentacyjnym odcinku Piotrkowskiej przy Urzędzie Miasta swoje namioty ustawili przedstawiciele ważnych jednostek stacjonujących w Łódzkiem, m.in. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowało się również Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi, a także Służba Celna, policja i Straż Miejska.
Transporter opancerzony w Lublinie
Wojskowy sprzęt ustawiony został przed budynkiem i na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Pokazano m.in. zabytkowe i współczesne pojazdy produkcji amerykańskiej.
Fundacja Niepodległości zaprezentowała amerykański półgąsienicowy transporter opancerzony z II wojny światowej, M3 A16 „Half-Track”, wyposażony w baterię przeciwlotniczych karabinów maszynowych dużego kalibru, pomalowany w barwy 1 Dywizji Pancernej, która walczyła w Europie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, a także ciężarówkę GMC, w barwach 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szef MON do żołnierzy USA: jesteście tu, by bronić wolności
Amerykański terenowy samochód Humvee, uzbrojony w karabin maszynowy pokazał 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy. Jednostka używa tych pojazdów od 2008 r. - Te pojazdy świetnie się sprawdzają w działaniach, są wielozadaniowe, mogą służyć do patrolowania terenu w różnych, trudnych warunkach. Takie same ma amerykańska jednostka, która przybyła do Polski – powiedział żołnierz z załogi pojazdu.
Amerykańscy żolnierze we Wrocławiu
Na zorganizowany we Wrocławiu piknik „Bezpieczna Polska” przybyło trzynastu amerykańskich żołnierzy z 3. Pancernej Brygady Grupa Bojowa, która od kilku dni stacjonuje w Bolesławcu (Dolnośląskie). Jej dowódca porucznik Ryan McGovern powiedział PAP, że ostatnie dni były niezwykle pracowite dla jego oddziału, który zajmował się przerzutem sprzętu wojskowego do Polski.
„W Polsce jesteśmy dopiero od dwóch dni, ale wszędzie spotykamy się z niezwykle miłym przyjęciem i sympatycznymi gestami. Dlatego chętnie przyjęliśmy zaproszenie na to spotkanie do Wrocławia. Jesteśmy pod wrażeniem, dziękujemy Polakom za tak miłe przyjęcie” - powiedział McGovern.
Amerykański oddział przyjechał do stolicy Dolnego Śląska bojowym hummerem. Żołnierze cieszyli się dużym zainteresowaniem wrocławian, wspólnym zdjęciom i rozmowom nie było końca.
REKLAMA
Współczesny sprzęt wojskowy w Opolu i Szczecinie
Wyrzutnia rakietowa "Langusta" i czołg "Leopard" to jedne z wielu atrakcji, jakie prezentuje się podczas sobotniego pikniku "Bezpieczna Polska" w centrum Opola.
Mieszkańcy stolicy regionu, którzy przyszli na Plac Wolności w Opolu mogą zobaczyć sprzęt wojskowy używany przez pięć jednostek wojskowych. Swoje uzbrojenie prezentuje 1 Brzeski Pułk Saperów, 11 Lubuska Dywizja Pancerna, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 22 Batalion Piechoty Górskiej z Kłodzka oraz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
TVP Info
Pokaz współczesnego sprzętu wojskowego, występ szczecińskiej orkiestry oraz grochówka to atrakcje sobotniego pikniku na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Impreza „Bezpieczna Polska” to symboliczne powitanie wojsk amerykańskich w Polsce.
Na mieszkańców Szczecina czekają żołnierze oraz sprzęt wojskowy z jednostek, które funkcjonują na terenie województwa zachodniopomorskiego. Podczas pikniku prezentują się pododdziały z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia oraz 5. Pułk Inżynieryjny, który stacjonuje w Szczecinie Podjuchach.
REKLAMA
Olsztyn: pokazy psów służby celnej
Na pikniku "Bezpieczna Polska" w Olsztynie, oprócz żołnierzy, uczestniczyli też celnicy z psami pracującymi na co dzień na granicy oraz funkcjonariusze straży granicznej. Był też pokaz walk rycerskich w wykonaniu członków bractwa rycerskiego z Nidzicy.
TVP Info
Sobotni piknik "Bezpieczna Polska" odbywał się w Olsztynie na Placu Solidarności, gdzie sprzęt wojskowy wystawili m.in. żołnierze z Lidzbarka Warmińskiego, Giżycka, Węgorzewa i Gołdapi. Największe zainteresowanie wzbudzało działo przeciwlotnicze z gołdapskiej jednostki, którym dzieci mogły sterować za pomocą joysticka.
Oprócz sprzętu bojowego i wojskowego na pikniku "Bezpieczna Polska" w Olsztynie odbyły się pokazy psów służby celnej, które na co dzień pracują na granicy i pojedynek rycerski rekonstruktorów z Nidzicy. Na placu swoje stanowiska miała też inspekcja transportu drogowego i straż graniczna.
W sobotę w Żaganiu uroczyście powitano pododdziały 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty, które będą stacjonować w Polsce i innych krajach regionu w ramach wzmocnienia europejskich sojuszników. To kolejne przedsięwzięcie operacji Atlantic Resolve odbywającej się w ramach programu European Reassurance Initiative – ERI, zainicjowanej przez USA w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.
REKLAMA
koz
REKLAMA