Światowy Szczyt Energii Przyszłości. Arabia Saudyjska nie chce kontynuować umowy o zamrożeniu wydobycia ropy naftowej

Arabia Saudyjska nie chce kontynuować umowy o zamrożeniu wydobycia ropy naftowej. Przedstawiciele największego światowego producenta ropy naftowej uczestniczą w Szczycie Energii Przyszłości w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

2017-01-17, 11:39

Światowy Szczyt Energii Przyszłości. Arabia Saudyjska nie chce kontynuować umowy o zamrożeniu wydobycia ropy naftowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: By Ralf Roletschek - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28048815

Posłuchaj

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczął się Światowy Szczyt Energii Przyszłości - relacja Anny Dudzińskiej z Dubaju (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy między producentami zrzeszonymi w OPEC a ich konkurentami zostało podpisane z uwagi na niskie ceny surowca. Kraje zdecydowały się ograniczyć wydobycie o 1,8 miliona baryłek dziennie. Sześciomiesięczna umowa została zawarta w grudniu ubiegłego roku i najprawdopodobniej nie będzie już kontynuowana.

Arabia Saudyjska: udało się zbilansować światowy rynek surowca

Obecnie ceny ropy naftowej rosną i znaniem ministra energii Arabii Saudyjskiej udało się zbilansować światowy rynek surowca. Khalid Al Falih podkreślił, ze najprawdopodobniej zapotrzebowanie na ropę wzrośnie jeszcze w czasie nadchodzącego lata dlatego ograniczanie wydobycia nie będzie już potrzebne. Zastrzegł jednak, że sytuacja może się zmienić, a decyzje podejmowane będą na bieżąco.

Rynkowa cena baryłki ropy naftowej osiągnęła w styczniu poziom 55 dolarów. Wcześniej ropa kosztowała nawet poniżej 40 dolarów. Zdaniem ekspertów wzrost cen jest miedzy innymi skutkiem porozumienia o zamrożeniu poziomu wydobycia. To była pierwsza taka umowa zrealizowana od 2001 roku.

Światowy Szczyt Energii Przyszłości

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozpoczął się Światowy Szczyt Energii Przyszłości. Nad ekologicznymi rozwiązaniami, które zastąpiłyby tradycyjnie wykorzystywane surowce, zastanawiają się przedstawiciele 140 krajów.

REKLAMA

Zaledwie 16 procent wszystkich wydatków na energię wykorzystywanych jest na poszukiwanie i korzystanie z alternatywnych źródeł. Nadal za dużo wydaje się na tradycyjną ropę naftową, gaz i węgiel.

- Świat powinien podwoić wydatki na czystą energię inaczej nie uda się osiągnąć podpisanego w 2015 porozumienia klimatycznego w Paryżu - podkreślił Faith Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii. Obecnie globalna wartość inwestycji związanych z energią odnawialną to około 300 miliardów dolarów.

Inwestycje w w czyste energie

Przedstawicie poszczególnych krajów zamierzają inwestować w czyste energie niezależnie od polityki Stanów Zjednoczonych. Politycy komentują w ten sposób opinię przyszłego prezydenta Donalda Trumpa, który ze sceptycyzmem wypowiadał się o globalnym ociepleniu.

Zrównoważony rozwój

- Zrównoważony rozwój stał się jednym z najważniejszych problemów całego świata. Zmiana światowego rynku energii nigdzie nie jest tak istotna jak w regionie, który od 75 lat jest liderem w wydobyciu ropy naftowej - tłumaczył otwierając szczyt minister Sultan Ahmed Al Jaber.

REKLAMA

Światowemu Szczytowi Energii Przyszłości towarzyszą targi, na których nowoczesne rozwiązania prezentuje 600 światowych firm zajmujących się zielonymi technologiami.

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej